Oceń ten artykuł

Każdy przedsiębiorca na początku zastanawia się nad tym, skąd wziąć pieniądze na rozwój firmy, zanim dochody pozwolą na pokrywanie kosztów z firmowego budżetu. Zakładając działalność, można skorzystać z dotacji, dofinansowań, czy kredytu na start. Inne opcje kredytów dla firm są jednak dostępne już tylko dla firm istniejących od pewnego czasu i gwarantujących dochody pozwalające na terminową spłatę. Dla takich firm propozycji jest sporo, dlatego podjęcie ostatecznej decyzji wymaga dokładnego przemyślenia. Jak wybrać najlepszy kredyt dla firm, aby później nie obawiać się o finansowe tarapaty?

Kredyt dla firm – jaki można wybrać?

Istnieją różne rodzaje kredytów dla firm. Może to być kredyt dla nowej firmy, już istniejącej albo kredyt na konkretny wydatek.

Kredyt inwestycyjny

Najpopularniejszym i stanowiącym nierzadko jedyną szansę na pozyskanie środków na rozwój firmy jest kredyt inwestycyjny. Całość inwestycji finansowana jest przez bank, więc nie trzeba mieć wkładu własnego, a kredyt można wziąć nawet na 20 lat. W celu zaciągnięcia takiego kredytu trzeba złożyć w banku dokumenty rejestrowe, finansowe, a także biznesplan. W razie pojawiających się problemów z płynnością finansową firmy można skorzystać z kredytu obrotowego. Taki kredyt można uzyskać w jednej z dwóch form – ratalnej lub odnawialnej linii kredytowej. Niestety koszty takiego kredytu są wysokie, przez co głównie korzystają z niego większe firmy. Jednak niektóre banki mają także oferty dla nowych.

Kredyt dla nowych firm -kredyt na start

Nowi przedsiębiorcy mogą starać się o kredyt na start czy szybki kredyt dla nowych firm. Ten pierwszy można uzyskać, gdy firma istnieje nie dłużej niż 1,5 roku. Kredyt na start może wziąć zarówno osoba fizyczna, jak i spółka czy rolnik. Wniosek można złożyć przez internet, ale trzeba do niego dołączyć biznesplan, dokumenty rejestrowe oraz zaświadczenie, że firma nie zalega z podatkami i składkami. Drugi kredyt jest dobrą opcją w przypadku, kiedy pieniądze potrzebne są szybko. Wniosek również można złożyć przez internet. Można skorzystać z niego w banku, w którym ma się konto firmowe, dzięki czemu nie trzeba przesyłać wszystkich dokumentów.

Ostatnią możliwością są kredyty pozabankowe dla firm. To jednak już opcja dla firm z problemami finansowymi i długami. Nie trzeba składać żadnych zaświadczeń, a kredytodawcy nie sprawdzają baz dłużników. Jest to jednak spore ryzyko, za które się płaci, bo takie kredyty nie są tanie. Wysokie prowizje i oprocentowanie sprawiają, że taki kredyt powinien być traktowany jako ostateczność.

Kredyt pomostowy

Oprócz tego jest jeszcze kilka innych propozycji, takich jak kredyt pomostowy dla czekających na dotacje, ale muszących szybko pokryć pierwsze koszty, czy kredyt technologiczny na jakieś innowacje. Oprócz tego firma może wziąć kredyt hipoteczny, gotówkowy tak samo, jak osoba fizyczna, czy limit kredytowy w koncie, a także kredyt unijny z funduszy unijnych czy konsolidacyjny, łączący kilka zobowiązań w jedno.

Jak wybrać najlepszy kredyt dla firmy?

Wybór kredytów dla firm jest bardzo duży, a każdy wiąże się z ryzykiem, więc decyzję nie tylko o zaciągnięciu, ale także o wyborze konkretnej oferty trzeba dobrze przemyśleć. Zanim wybierze się ofertę, należy przeanalizować sytuację finansową firmy, jaka kwota jest potrzebna i jakie są prognozowane zyski z działalności. Ponadto nie można zapomnieć o analizie rynku oraz sytuacji na nim i w branży. Trzeba wiedzieć, jaki wpływ może mieć sytuacja w branży i gospodarce na firmę. Należy pamiętać, że spłata kredytu potrwa długie lata, a czasy są obecnie bardzo niestabilne i niepewne. Trzeba więc liczyć się z ryzykiem.

Podstawą przed wybraniem oferty jest określenie celu kredytu, przeznaczenia, kwoty potrzebnych środków, a także zdolności kredytowej firmy. W kolejnym kroku trzeba przygotować biznesplan i wszystkie inne potrzebne dokumenty. Szukając ofert kredytów, należy dokładnie czytać wszystkie informacje. Koniecznie należy zwrócić uwagę na wymagania banku, a także na koszty kredytu, czyli oprocentowanie oraz prowizje. Warto sprawdzić, czy oprocentowanie jest stałe, czy zmienne. Lepiej wybrać ofertę ze stałym, ponieważ to pewność, że nie zmieni się ono pod wpływem sytuacji na rynku i zmian wysokości stóp procentowych. Na pewno warto również przejrzeć oceny i opinie innych osób o banku i konkretnej ofercie. W razie problemów z ustaleniem danych finansowych firmy i wyborem oferty można skorzystać z pomocy doradcy kredytowego.

Pamiętaj, że kredytu nie trzeba się bać, pod warunkiem przemyślenia. Potrafi być ogromnym wsparciem, ale nieprzemyślany może przerodzić się w ogromne kłopoty. Dlatego nie tylko czytaj wszystkie informacje o ofercie w sieci, ale także umowy, zanim je podpiszesz.

Jeżeli szukasz finansowania dla swojej firmy, skontaktuj się z nami, a my przedstawimy Ci spersonalizowaną propozycję.

Sprawdź również inne nasze usługi i produkty:

A jeśli zdecydujesz się na współpracę z nami zapytaj o gwarancję skuteczności. Z naszymi klientami rozliczamy się za sukces.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.