Autor: Robert

Oceń ten artykuł

Pracownicy zatrudnieni na umowy o pracę, zlecenie czy o dzieło mogą otrzymywać wynagrodzenie w różnych formach. Najczęściej jest to wynagrodzenie miesięczne, ale nierzadko jest to także stawka godzinowa. Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia miesięcznego, w 2023 roku wzrosła również i stawka godzinowa. Czym jest i o ile wzrosła w bieżącym roku?

Czym jest minimalna stawka godzinowa?

Wg przepisów art. 1 ust. 1a ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę minimalna stawka godzinowa to najniższe wynagrodzenie za każdą godzinę pracy polegającej na wykonywaniu usługi czy przyjmowaniu zlecenia. Stawka godzinowa dotyczy głównie umów zlecenia czy innych umów o świadczenie usług. Jednak nie do wszystkich umów zlecenia można zastosować stawkę godzinową. Nie można tego zrobić między innymi w przypadku:

  • kiedy przysługuje wynagrodzenie prowizyjne;
  • kiedy umowa dotyczy usług związanych z opieką realizowanych w ramach rodzinnego domu pomocy;
  • umów dotyczących prowadzenia rodziny zastępczej, rodzinnego domu dziecka, pełnienia funkcji rodziny pomocowej, funkcji dyrektora czy wychowawcy placówki opiekuńczej typu rodzinnego;
  • kiedy w związku z charakterem opieki usługi są świadczone dłużej niż dobę;
  • kiedy umowy dotyczą sprawowania opieki nad grupami osób podczas wycieczek, jeśli usługi są świadczone dłużej niż przez dobę.

Oznacza to, że stawkę godzinową można zastosować właściwie do większości usług i zleceń. W przypadku przedsiębiorcy może on wybrać sposób wyceny swoich usług według stawki za godzinę pracy. Sam musi zdecydować, czy taka stawka będzie bardziej opłacalna niż wycena w inny sposób. Przykładowo copywriter może wybrać wycenę usług w formie godzinowej, ale korzystniejsza może okazać się w tym przypadku jednak wycena według liczby znaków w zleceniu.

Kto może otrzymywać stawkę godzinową?

Minimalna stawka godzinowa przysługuje osobom fizycznym nieprowadzącym działalności gospodarczej oraz prowadzącym działalność jednoosobową i osobiście wykonującym zadania wynikające z umowy. Przysługuje także osobom samozatrudnionym wykonującym zarejestrowaną w Polsce lub państwie spoza UE działalność gospodarczą. Wysokość minimalnej stawki godzinowej to kwota, która przysługuje zleceniobiorcy za każdą godzinę wykonywania zlecenia i która podlega opodatkowaniu, a także oskładkowaniu według obowiązujących przepisów prawa oraz ewentualnym potrąceniom wierzytelności czy egzekucji zadłużenia.

Jak się ustala wysokość stawki godzinowej i o ile wzrosła ona w 2023 roku?

Wysokość minimalnej stawki godzinowej jest każdego roku waloryzowana o wskaźnik wynikający z podzielenia minimalnego wynagrodzenia ustalonego na kolejny rok przez minimalne wynagrodzenie obowiązujące w roku odbywania się negocjacji. O ile stawka godzinowa jest wyższa w 2023 roku? Jak co roku i w 2023 wzrosło minimalne wynagrodzenie, ale tym razem stało się to aż dwa razy. Wraz ze wzrostem minimalnego wynagrodzenia miesięcznego wzrosła więc również minimalna stawka godzinowa. Od 1 stycznia minimalne wynagrodzenie wynosiło 3490 zł, więc stawka godzinowa wynosiła  22,80 zł, zaś od 1 lipca minimalna płaca wzrosła jeszcze do kwoty 3600 zł, co podniosło stawkę godzinową do wysokości 23,50 zł za godzinę pracy. W przyszłym roku szykują się jednak kolejne spore podwyżki płacy minimalnej, która od stycznia wynosić będzie 4242 zł, a od lipca 4300 zł. To spowoduje wzrost stawki godzinowej od stycznia do wysokości 27,70 zł, zaś od lipca stawka godzinowa będzie już wynosiła 28 zł. Oczywiście wszystkie podane kwoty, to kwoty brutto.

Coraz wyższe płace minimalne powodują także wzrost przeciętnego wynagrodzenia za pracę, a więc i przeciętnych stawek godzinowych. Podwyżki są największe od lat, co sprawia, że przedsiębiorcy muszą liczyć się ze znacznym zwiększeniem się kosztów zatrudnienia pracownika. Jeśli obawiasz się problemów z wypłacalnością, a nie chcesz zwalniać pracowników, możesz poszukać dodatkowego wsparcia finansowego na EIF.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.