Oceń ten artykuł

Potrzebujesz pożyczki dla swojej firmy? Masz plan na duże inwestycje i nie wiesz skąd wziąć na nie pieniądze? A może brakuje Ci pieniędzy na bieżącą działalność przedsiębiorstwa?

Jeśli tak, to zapoznaj się z możliwościami, jakie przed Tobą stoją. Dowiedz się, jak duże pieniądze możesz dostać, ile to będzie kosztowało i gdzie o nie wystąpić. Pozwoli Ci to na rozwój Twojego przedsiębiorstwa lub uratowanie go przed upadkiem.

Finansowanie dla firm – programy unijne

Możesz skorzystać z wielu pożyczek unijnych, których udzielaniem zajmują się lokalne instytucje wybrane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Aktualną listę z podziałem na regiony, gdzie możesz otrzymać pożyczkę oraz instytucjami, które je obsługują znajdziesz na stronie BGK. Ten typ pożyczki ma wiele istotnych zalet. Są to między innymi:

 • niskie koszty – brak prowizji, oprocentowania 0 do 7 procent, długi czas spłaty, okres karencji;
 • brak konieczności wykazywania zdolności kredytowej;
 • możliwość otrzymania pożyczki na start, jeszcze przed rozpoczęciem jakichkolwiek faktycznych działań. 

Liczne unijne programu dofinasowania i dotacji są również opisane na stronie Krajowego Punktu Kontaktowego ds. Instrumentów Finansowych Programów Unii Europejskiej.

Finansowanie dla firm – kredyty komercyjne

Kredyty zaciągane w bankach komercyjnych są często stosowane do sfinansowania różnego rodzaju nowych inwestycji w firmach. Zazwyczaj najlepszym pomysłem jest sprawdzenie co oferuje bank, w którym Twoja firma prowadzi swoje rachunki. W takim przypadku banku ma większe zaufanie do przedsiębiorstwa oraz stosuje prostsze procedury oceny zdolności kredytowej. W przypadku dużych sum, które chcesz pożyczyć bank może także chcieć zabezpieczenia hipotecznego. Minusem kredytów bankowych jest oczywiście konieczność posiadania zdolności kredytowej oraz dość wysokie koszty w postaci odsetek i prowizji.

Finansowanie dla firm – faktoring

Faktoring jest coraz popularniejszym rodzajem usługi, która polega na tym, że różne specjalizujące się tym firmy odkupują wystawiane przez Ciebie nieprzeterminowane faktury. Zyskujesz w ten sposób natychmiastową gotówkę. Minusem jest tutaj koszt w postaci prowizji, która może wynieść od 0,2 do nawet 3 procent, dla firmy faktoringowej. Możesz się spotkać z dwoma rodzajami faktoringu:

 1. faktoring pełny – (faktoring właściwy) oznacza, że ryzyko zostaje przeniesione na firmę faktoringową i to ona straci, jeżeli faktura nie zostanie opłacona przez Twojego kontrahenta. 
 2. faktoring niepełny – (faktoring niewłaściwy) oznacza, że to Ty ponosisz ryzyko niewypłacalności kontrahenta. Zaletą są tutaj wyraźnie niższe prowizje;

Finasowanie dla firm – emisja akcji

Przekształcenie przedsiębiorstwa w spółkę publiczną i emisja akcji to możliwość uzyskania dużych sum przeznaczonych na rozwój. Emisja akcji to rozwiązanie mające liczne zalety, ale niestety także sporo wad. Spółki akcyjne podlegają wielu dodatkowym obowiązkom między innymi dokładnego raportowania swojej działalności. Jest to rozwiązanie stosowane przez średnie i większe firmy.

Zalety emisji akcji przedsiębiorstwa:

 • pozyskanie środków na rozwój;
 • podniesienie prestiżu firmy;
 • większa transparentność firmy;
 • łatwiejsze uzyskiwanie kredytów przez spółkę akcyjną. 

Wady emisji akcji przedsiębiorstwa:

 • znaczny koszt takiej operacji;
 • skomplikowany proces przekształcania;
 • nowe obowiązki dla spółki akcyjnej;
 • podział zysków między inwestorów.

Finansowanie dla firm – emisja obligacji

Emisja obligacji to również bardzo ciekawy sposób pozyskania funduszy na rozwój działalności firmy. Obligacje to papiery wartościowe, które są emitowane przez firmę. Mają one oznaczony czas po jakim następuje ich wykupienie za nominalną cenę powiększoną o odsetki. Występują tutaj emisje prywatne jak i publiczne. W tej pierwszej wersji obligacje trafiają tylko do wybranych inwestorów. W drugim będą one dostępne na rynku. 

Zalety emisji obligacji przez przedsiębiorstwo:

 • możliwość pozyskania bardzo dużego kapitału;
 • łatwe zarządzenie sumami jak chcesz zebrać;
 • wzrost wiarygodności firmy; 
 • bardzo duża potencjalna liczba klientów, którzy mogą nabyć obligacje oznacza większą szansę ich sprzedaży.

Wady emisji obligacji przez przedsiębiorstwo:

 • dość wysokie koszty;
 • konieczność posiadanie dobrej kondycji w firmie;
 • długi czas przygotowań i skomplikowana procedura.

Finansowanie dla firm – leasing finansowy i operacyjny

Leasing oznacza otrzymanie sprzętu, maszyn czy pojazdów do użytkowania w zamian za spłacanie rat leasingowych. Można wyróżnić:

 • Leasing finansowy – otrzymaną rzecz przedsiębiorca zalicza do swojego majątku a po spłaceniu rat staje się właścicielem danej rzeczy. Minusem są opłacanie podatku VAT z góry przy pierwszej racie i tylko częściowe wliczanie rat do uzyskania przychodu. Plusem jest uwzględnianie w kosztach uzyskania amortyzacji sprzętu; 
 • Leasing operacyjny – w tym przypadku otrzymane rzeczy pozostają częścią majątku leasingodawcy. Oznacza to, że to on dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Ty za to możesz uwzględniać raty w kosztach uzyskania przychodu. 

Finansowanie dla firm – Anioły Biznesu i Venture Capital

To dwa dość podobne i bardzo ciekawe sposoby na pozyskanie kapitału. Obie te metody nie są jednak łatwe do zrealizowania. W obu tych przypadkach, jeśli dysponujesz dobrym pomysłem czy nowatorską technologią, możesz zainteresować Anioła Biznesu lub firmę Venture Capital wejściem w Twój biznes. Zyskasz w ten sposób zarówno wsparcie finansowe, jak i dużą pomoc organizacyjną oraz przejęcie części ryzyka przez inwestora. Niestety wiąże się to z oddaniem zarówno części władzy nad swoim projektem, jak i sporej części przyszłych zysków.

Finansowanie dla firm – podsumowanie

Jak widzisz, istnieje całe mnóstwo sposobów na pozyskanie finansowania dla firm. Wybór konkretnego z nich nie jest łatwy i zależy w dużej mierze od kondycji Twojej firmy oraz branży w jakiej działasz. Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy fachowych doradców czy firm specjalizujących się w pozyskiwaniu finansowania dla firm. Nawet jeżeli Twoja firma dobrze sobie radzi przypływ gotówki może pozwolić Ci na znaczne przyśpieszenie rozwoju, otwarcie nowych oddziałów czy zaoferowanie zupełnie nowych towarów lub usług. Rozwój i zwiększanie potencjału firmy to konieczność, aby zachować konkurencyjność na rynku. Sprawdź zatem możliwości pozyskania dodatkowych funduszy dla swojej firmy i postaw na rozwój i inwestycje.

Jeżeli szukasz finansowania dla swojej firmy, skontaktuj się z nami, a my przedstawimy Ci spersonalizowaną propozycję.

Sprawdź również inne nasze usługi i produkty:

A jeśli zdecydujesz się na współpracę z nami zapytaj o gwarancję skuteczności. Z naszymi klientami rozliczamy się za sukces.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.