Autor: Robert

5/5 - ilość głosów (2)

Kredyt hipoteczny to najpopularniejsza forma finansowania zakupu mieszkania. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę z tego, czym właściwie jest hipoteka i że wymaga wpisu do ksiąg wieczystych. Wpis ten niestety nie wygasa po spłaceniu kredytu, a banki raczej rzadko starają się o to same. Trzeba o to zawnioskować i dopełnić szeregu formalności.

Kiedy można wnioskować o zwolnienie hipoteki z ksiąg wieczystych?

Wniosek o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej można złożyć, gdy:

  • spłaci się cały kredyt hipoteczny, czyli ostatnią jego ratę;
  • chce się refinansować kredyt hipoteczny, czyli przenieść kredyt do innego banku i uzyskać niższą ratę;
  • chce się podpisać umowę kupna-sprzedaży nieruchomości obciążonej hipoteką – by transakcja notarialna mogła zostać przeprowadzona, to trzeba usunąć hipotekę ustanowioną jeszcze przez poprzedniego właściciela nieruchomości.

Wykreślenie hipoteki jest możliwe tylko wtedy, kiedy zgodę na to wyrazi wierzyciel. Banki wyrażają taką zgodę dopiero po spłaceniu całego kredytu hipotecznego. Kiedy nabywasz mieszkanie z hipoteką, sprzedawca (poprzedni właściciel) musi przeznaczyć część zapłaconych przez Ciebie pieniędzy na spłatę reszty kredytu. Dopiero wtedy, gdy to zrobi, można wnioskować o wykreślenie hipoteki z ksiąg wieczystych.

Jak wnioskować o wykreślenie hipoteki?

Wykreślenie hipoteki z ksiąg wieczystych nie jest trudne, ale wymaga pewnych działań oraz kontaktu z bankiem i sądem, który dokonał wpisu hipoteki do ksiąg wieczystych. Ze złożeniem wniosku nie warto zwlekać, bo nie odbędzie się to natychmiast, a lepiej pozbyć się wpisu jak najszybciej. W przypadku refinansowania, czyli przenoszenia kredytu do innego banku, trzeba wykreślić hipotekę ustanowioną przez jeden bank i dokonać wpisu hipoteki ustanowionej przez nowy.

Wniosek o wykreślenie hipoteki może złożyć kredytobiorca, ale i wierzyciel, czyli bank. Zazwyczaj jednak załatwienie tego ciąży na kredytobiorcy. Musi on jednak uzyskać zgodę banku na wykreślenie hipoteki. W tym celu należy udać się do banku ze wzorem wniosku i uzyskać pisemną zgodę zwaną kwitem mazalnym. Na wniosku o kwit trzeba podać numer umowy kredytowej, powód złożenia wniosku, np. spłacenie całego kredytu hipotecznego, numer księgi wieczystej nieruchomości i adres, na który ma zostać przesłany kwit mazalny. 

Po otrzymaniu go warto dokładnie sprawdzić, czy są w nim wszystkie informacje. Mając kwit mazalny, można udać się do rejonowego sądu wieczystoksięgowego i wypełniamy wniosek ze wzoru KW-WPIS. We wniosku należy umieścić żądanie wykreślenia hipoteki w związku ze spłatą kredytu i podać swoje dane oraz dane banku. Wniosek powinni podpisać wszyscy współwłaściciele nieruchomości. Do wniosku oprócz kwitu mazalnego należy dołączyć również dowód opłaty sądowej wynoszącej 100 zł. Niektóre banki mogą też pobierać opłaty za wydanie kwitu mazalnego.

Jak długo czeka się na wykreślenie hipoteki?

Nie da się precyzyjnie określić, ile to zajmie czasu. Dlatego starania o dokument należy zacząć od razu po spłacie ostatniej raty kredytu. Samo jego wydanie może potrwać od kilku do kilkunastu dni. Rozpatrzenie zaś przez sąd wniosku o wykreślenie hipoteki może potrwać nawet kilka tygodni. Wszystko zależy od ilości wniosków, jakie sąd ma akurat do rozpatrzenia. Możesz jednak poprosić o jak najszybsze rozwiązanie sprawy pracownika sądu. Jeśli masz obawy związane z załatwianiem formalności związanych z wnioskowaniem o wykreślenie hipoteki, możesz skorzystać z naszej pomocy.

Co daje wykreślenie hipoteki z ksiąg wieczystych?

Wykreślenie hipoteki jest obowiązkiem właściciela nieruchomości, który sam powinien chcieć zadbać o zgodność stanu prawnego z faktycznym. Wykreślenie hipoteki daje także komfort psychiczny, gdyż jest pewne, że bank już niczego nie będzie się domagał. Znaczenie ma też szybkość działania. Jeśli złożysz wniosek o wykreślenie hipoteki jak najszybciej, tym łatwiej przejdziesz przez formalności. Wykreślenie hipoteki daje także pełną swobodę dysponowania nieruchomością, co jest bardzo ważne w przypadku chęci jej sprzedaży. 

Jeśli zechcesz, w EIF nasi doradcy mogą pomóc Ci przejść przez cały proces. A jeśli interesuje cię kredyt hipoteczny i wsparcie w jego uzyskaniu, odezwij się do nas, a sprawnie pomożemy.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.