Autor: Robert

Oceń ten artykuł

Posiadanie samochodu jest niezbędne dla wielu firm. W polskim prawie przedsiębiorstwo może być posiadaczem samochodu osobowego. Można zdecydować się na nowy samochód, używany, kupiony od osoby prywatnej. Nie ma to znaczenia. Jednocześnie w staraniu się o sfinansowanie samochodu przedsiębiorca ma kilka ciekawych możliwości.

Samochód na abonament

Jedną z opcji posiadania samochodu w firmie jest tzw. samochód na abonament. Jest to opcja wynajmu długoterminowego, dlatego warto ją rozważyć, jeśli auto potrzebne jest na dłużej. W ramach takiego wynajmu każdego miesiąca uiszcza się stałą opłatę. Jej wysokość jest zawarta w umowie wynajmu samochodu. Abonament miesięczny może wynosić od 500 zł, jednak nie jest to stała kwota. Opłata jest uzależniona od modelu wynajmowanego samochodu, który również jest opisany w umowie. Sama umowa obejmuje okres od 12 do 36 miesięcy z możliwością przedłużenia. Można również zrezygnować z samochodu po wskazanym okresie. Warte podkreślenia jest, że w comiesięcznej opłacie poza kosztami wynajmu znajdują się również inne koszty związane z używaniem auta.

Obecnie samochód na abonament staje się coraz popularniejszą opcją dla firm. Dzięki wzrostowi zainteresowania pojawia się szerszy dostęp do tego rodzaju usług. Firmy oferujące auta dla firm łatwo znaleźć w Internecie. Każda z nich może oferować samochodu o różnym standardzie, od popularnych po rzadsze, luksusowe pojazdy.  Skorzystanie z samochodu na abonament nie jest trudne. Wystarczy podpisać umowę na wybrany model, wnieść opłatę wstępną i otrzymać kluczyki do samochodu. Miesięczne opłaty pozwalają na korzystanie z samochodu w ustalonym umową terminie. Po zakończeniu tego okresu można zwrócić użytkowany pojazd i zdecydować się na wynajem kolejnego, np. nowszego modelu. Zazwyczaj po zakończeniu umowy abonamentowej wynajmujący proponuje wykup auta, jednak bywa to mniej opłacalne niż opłacanie abonamentu na samochód.

Leasing dla firmy

Najpopularniejszą obecnie opcją posiadania samochodu dla firmy jest leasing. Wynika to m.in. z korzyści podatkowych, jakie leasing daje przedsiębiorstwu. Dodatkowo nie ma ograniczeń co do wielkości firmy, która może z niego skorzystać – może to być spółka, może być przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. W obu przypadkach zasady regulujące leasing są takie same. Decydując się na taką formę posiadania auta w firmie, możliwe jest wybranie leasingu operacyjnego lub leasingu finansowego. Aktualnie częściej wybierany jest leasing operacyjny. Polega on na otrzymaniu samochodu za uiszczanie opłat leasingowych (rat). W takiej sytuacji właścicielem samochodu leasingowego jest wciąż leasingodawca, np. firma leasingowa. Gdy umowa leasingu zostanie zakończona, istnieje możliwość wykupienia auta. Możliwe jest również wypowiedzenie umowy i zwrot samochodu. Istotne jest, że opłaty dodatkowe, np. opłata wstępna, opłaty związane z utrzymaniem pojazdu, czynsz leasingowy przedsiębiorca może uwzględnić w koszty uzyskania przychody.

Powodem wybierania leasingu jest także bogata oferta dostępnych samochodów, zarówno nowych, jak i używanych. Przedsiębiorca, w zależności od potrzeby, może wybierać wśród aut osobowych, samochodów dostawczych, maszyn budowlanych, motocykli. Jaka opcja jest najlepsza, również cenowo, można policzyć w kalkulatorach leasingowych dostępnych na stronach internetowych.

Wynajem długoterminowy samochodów

Podobną do leasingu ofertą jest wynajem długoterminowy samochodów. Jest to korzystna opcja, gdyż podobnie, jak leasing umożliwia korzystanie z samochodu bez konieczności jego zakupu. Warunkiem korzystania z auta jest podpisanie umowy oraz uiszczanie opłaty za wynajem – co miesiąc. W wynajmie także istnieje możliwość wykupienia samochodu dla firmy, gdy skoczy się okres wynajmu. Jednocześnie wynajem długoterminowy pozwala na uzyskanie korzyści dla firmy, mianowicie odliczania podatku VAT oraz wykazywania środków na wynajem w kosztach uzyskania przychodu. Na wynajem długoterminowy mogą zdecydować się przede wszystkim przedsiębiorcy, którym zależy na wygodzie. Na posiadaniu samochodu, czerpaniu korzyści, ale nie mają potrzeby wykupywać samochodu. Jednocześni wynajem ma tę korzyść, że wszelkie opłaty serwisowe, w tym wymiana opon, są wliczane w uiszczaną miesięcznie ratę. Powoduje to jednak, że rata jest wyższa, niż przy skorzystaniu z leasingu. Wspomnieć trzeba, że przy wynajmie długoterminowym samochodu poza zaletami pojawiają się tez ograniczenia. Przede wszystkim należy brać pod uwagę utrzymanie samochodu wynajmowanego w dobrym stanie. Powinien on być zwrócony bez uszkodzeń i wad, w przeciwnym razie zostaną naliczone dodatkowe opłaty. Jednocześnie ograniczeniem jest limit kilometrów. Podczas podpisywania umowy niezbędne jest podanie planowanego przebiegu w ramach użytkowania w firmie. Jeżeli planowany przebieg zostanie przekroczony, także skutkuje to naliczeniem dodatkowych opłat. Tym samym, wynajem samochodu może nieco ograniczyć swobodę, chyba że użytkowanie auta w ramach firmy nie będzie bardzo intensywne.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.