Autor: Robert

Oceń ten artykuł

Kredyt firmowy to jedna z najpopularniejszych form finansowania działalności gospodarczej. Pozwala na sfinansowanie inwestycji, zakupu środków trwałych, pokrycie bieżących potrzeb finansowych lub rozwój firmy. Jednak nie każdy przedsiębiorca może liczyć na uzyskanie kredytu firmowego. Banki dokładnie sprawdzają zdolność kredytową i wiarygodność potencjalnych klientów, aby zminimalizować ryzyko niespłacenia zobowiązania. Co dokładnie sprawdzają?

  1. Historię kredytową firmy i właściciela

Bank sprawdza, czy firma i jej właściciel mają pozytywną historię kredytową, czyli czy nie mają zaległości w spłacie innych kredytów lub pożyczek, czy nie są wpisani do rejestrów dłużników, takich jak BIK czy KRD oraz, czy nie toczy się przeciwko nim postępowanie egzekucyjne lub upadłościowe. Im lepsza historia kredytowa, tym większe szanse na uzyskanie kredytu firmowego. Jeśli ktoś ma już zaciągnięte kredyty i spłaca je regularnie, może być w miarę spokojny o przyznanie kolejnego, choć lepiej nie przesadzać z ilością. Im więcej, tym gorzej, bo bank może nie udzielić kolejnego kredytu, jeśli stwierdzi, że klient może nie spłacić kolejnego zobowiązania, mając już tyle wcześniejszych. Najtrudniej uzyskać kredyt firmom początkującym, po raz pierwszy, gdyż banki nie mają pewności, czy mogą takiej firmie zaufać. Nie ma co liczyć też na kredyt w sytuacji zadłużenia, czyli problemów ze spłacaniem innych zobowiązań.

  1. Zdolność kredytową firmy

Bank analizuje sytuację finansową firmy, czyli jej przychody, koszty, zyski, aktywa i pasywa. Na podstawie tych danych bank oblicza zdolność kredytową firmy, czyli jej możliwość spłaty kredytu wraz z odsetkami w określonym terminie. Im wyższa zdolność kredytowa, tym większa kwota kredytu firmowego może być przyznana. Bank musi mieć pewność, że klient będzie w stanie terminowo spłacać raty i może nie udzielić kredytu przy stwierdzeniu dużego ryzyka. Dlatego do wniosku trzeba dołączyć zawsze szereg dokumentów wskazujących przychody, koszty czy zyski firmy. Przez to staranie się o kredyt wymaga trochę czasu i trzeba zacząć sprawę odpowiednio wcześnie.

  1. Branża i rynek, na którym działa firma

Bank bierze pod uwagę również specyfikę branży i rynku, na którym działa firma. Niektóre branże są uznawane za bardziej ryzykowne lub niestabilne niż inne, co może wpływać na ocenę wiarygodności firmy. Bank może również sprawdzić konkurencyjność i perspektywy rozwoju firmy na rynku, jej renomę i lojalność klientów. Dlatego właśnie firmy początkujące mogą mieć trudności z otrzymaniem kredytów.

  1. Cel i okres kredytowania

Bank chce wiedzieć, na jaki cel firma chce przeznaczyć kredyt firmowy i przez jaki okres chce go spłacać. Cel kredytowania powinien być zgodny z profilem działalności firmy i jej planami rozwojowymi. Okres kredytowania powinien być dostosowany do możliwości finansowych firmy i charakteru inwestycji. Im krótszy okres kredytowania, tym niższe odsetki i koszty kredytu. Cel jest także istotny przy wyborze konkretnej oferty. Banki oferują konkretne rodzaje kredytów, np. obrotowy, inwestycyjny, technologiczny, konsolidacyjny czy inne kredyty.

  1. Zabezpieczenie kredytu

Bank może wymagać od firmy przedstawienia zabezpieczenia kredytu, czyli majątku lub praw majątkowych, które bank może przejąć w razie niespłacenia kredytu przez firmę. Zabezpieczeniem kredytu może być np. hipoteka na nieruchomości, zastaw na ruchomościach lub prawach majątkowych, poręczenie osoby trzeciej, weksle, gwarancja bankowa lub ubezpieczeniowa. Im lepsze zabezpieczenie kredytu, tym większa szansa na uzyskanie korzystniejszych warunków kredytowania. Żaden bank nie chce być stratny przez udzielenie kredytu komukolwiek. Dlatego większość banków żąda zabezpieczenia, zwłaszcza w przypadku dużych kredytów – na duże sumy oraz na długi okres spłaty.

Podsumowując, bank sprawdza wiele czynników przy udzielaniu kredytu firmowego. Każdy z nich ma wpływ na ocenę ryzyka i wiarygodności firmy oraz na warunki kredytowania. Dlatego przed złożeniem wniosku o kredyt firmowy warto zadbać o dobrą historię kredytową, stabilną sytuację finansową, atrakcyjny profil działalności i odpowiednie zabezpieczenie kredytu oraz przygotować dokumenty udowadniające to wszystko, aby bank nie miał żadnych wątpliwości. Jeśli jesteś zainteresowany kredytem dla firm możesz skorzystać z pomocy wyspecjalizowanych firm doradczych, które są w stanie znaleźć najlepiej dopasowany produkt do potrzeb firmy i również sprawdzić jakie są wymagania, czy dokumenty, które trzeba skompletować. Skontaktuj się z nami. Pomożemy nie tylko wybrać odpowiednią ofertę kredytu, ale także dopełnić wszelkich formalności.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.