Spis treści
- Czym jest spis wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym?
- Jakie są najważniejsze zasady spisu wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym?
- Co musi zawierać spis wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym?
- Wzór spisu wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym
- Spis wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Podsumowanie
Spis wierzytelności uznaje się za jeden z najważniejszych elementów postępowania restrukturyzacyjnego. Jest to dokument zawierający informacje na temat tego, jakie zobowiązania ciążą na dłużniku. Istotne jest, aby powstał on przed rozpoczęciem postępowania restrukturyzacyjnego. Dowiedz się, czym dokładnie jest, jakie są jego najważniejsze zasady i czy istnieje wzór spisu wierzytelności.
Czym jest spis wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym?
Spis wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym to dokument składający się z zestawienia wszystkich wierzytelności zgłoszonych przez wierzycieli wobec dłużnika. Obejmuje wyłącznie długi, które powstały przed dniem, w którym otwarto postępowanie restrukturyzacyjne.
Zatem spis wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym umożliwia dokładne określenie zobowiązań finansowych dłużnika i zaprezentowanie informacji dotyczących wierzycieli, czy charakteru zobowiązań.
Ten dokument stanowi również podstawę do głosowania nad propozycjami układowymi. Mianowicie dzięki niemu można bezproblemowo stwierdzić, którzy wierzyciele mogą brać udział w głosowaniu i jaka jest waga ich głosów. Jak więc widzisz, spis wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym jest niezbędnym elementem.
Jakie są najważniejsze zasady spisu wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym?
Nie wiesz, jak przygotować spis wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym? Dokument powinien zawierać wierzytelności osobiste w stosunku do dłużnika, które powstały przed dniem otwarcia postępowania restrukturyzacyjnego. Ich umieszczenie określa sumę, z którą wierzyciel bierze udział w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Oto zbiór najważniejszych zasad:
- Kompletność danych. Należy zadbać o to, aby spis wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym był dokładny i obejmował wszystkie zgłoszone wierzytelności wraz z ich szczegółowym opisem.
- Podział wierzytelności. Muszą być one podzielone na te objęte układem z mocy prawa i te objęte układem za zgodą wierzyciela. Konieczne może być też przedstawienie sumy wierzytelności osobno dla każdej grupy (oczywiście tylko, gdy wierzyciele zostali podzieleni na grupy).
- Wiarygodne źródła informacji. Spis wierzytelności powinien zostać sporządzony z wykorzystaniem oficjalnych dokumentów i rejestrów np. ksiąg rachunkowych.
- Weryfikacja wierzytelności. Istotne jest także dokładne zweryfikowanie każdej wierzytelności i jej potwierdzenie za pomocą odpowiednich dokumentów.
- Zgodność ze wzorem. Wymagane jest, aby spis wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym został stworzony zgodnie ze wzorem określonym przez ustawodawcę.
- Spory dotyczące wierzytelności. Powinny być rozstrzygane zgodnie z aktualnymi przepisami prawa i odpowiednio oznaczone w spisie wierzytelności.
Co musi zawierać spis wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym?
Przepisy Prawa restrukturyzacyjnego informują nas o tym, jaka powinna być treść spisu wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Zgodnie z nimi w dokumencie powinny zostać umieszczone odrębnie wierzytelności objęte układem z mocy prawa i wierzytelności objęte układem za zgodą wierzyciela. Jakie elementy powinny się w nim znaleźć? Oto one:
- dane wierzyciela, czyli imię i nazwisko (lub jego nazwa) oraz dane identyfikacyjne takie jak np. PESEL,
- wartość każdej wierzytelności zgłoszonej przez wierzyciela i suma, według której będzie obliczany głos wierzyciela w głosowaniu nad układem,
- informacja dotycząca istnienia i rodzaju zabezpieczenia wierzytelności,
- suma wierzytelności znajdujących się w spisie wierzytelności, a w przypadku gdy dokument zawiera podział wierzycieli na grupy – suma wierzytelności dla każdej poszczególnej grupy,
- uzasadnienie, czyli opisanie stanu faktycznego, z którego wynika wierzytelność i wskazanie dokumentów, które potwierdzają istnienie wierzytelności.
Wzór spisu wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym
Za sporządzenie spisu wierzytelności odpowiedzialny jest nadzorca lub zarządca. Przypominamy, że ważnym aspektem jest, aby przestrzegali oni zasad dotyczących pozyskiwania informacji o wierzytelnościach. Ten aspekt również zostaje poruszony w przepisach Prawa restrukturyzacyjnego. Z tego źródła możemy dowiedzieć się, że spis opracowuje się na podstawie:
- ksiąg rachunkowych,
- dokumentów dłużnika,
- wpisów w księgach wieczystych,
- wpisów w rejestrach.
Warty zapamiętania jest fakt, że osoba odpowiedzialna za przygotowanie spisu wierzytelności nie ma prawa postępować dowolnie, jeśli chodzi o pozyskiwanie informacji o wierzytelnościach.
Podobnie jest, jeśli chodzi o wzór spisu wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Ten został ustalony w Rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości z dnia 17 grudnia 2015 roku w sprawie określenia wzoru spisu wierzytelności oraz wzoru spisu wierzytelności spornych. To z kolei przekłada się na to, że sporządzenie spisu wierzytelności opiera się tylko na wypełnieniu odpowiednich rubryk we wzorze dokumentu.
Spis wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym. Podsumowanie
Po zapoznaniu się z naszym artykułem wiesz już, że spis wierzytelności stanowi podstawowy i jednocześnie jeden z najważniejszych dokumentów postępowania restrukturyzacyjnego. Umożliwia precyzyjne poznanie struktury zadłużenia restrukturyzowanego przedsiębiorcy.
Opisywany dokument zawiera wierzytelności osobiste, które powstały przed dniem otwarcia postępowania. Warto podkreślić, że są tam umieszczane zgodnie z ustawowymi zasadami. Znaczenie ma też to, że sporządzenie spisu wierzytelności w postępowaniu restrukturyzacyjnym odbywa się z wykorzystaniem wzoru dokumentu, który został zdefiniowany przez ustawodawcę.
Chcesz skorzystać z uproszczonej restrukturyzacji? Na czym polega to rozwiązanie i dlaczego warto je wybrać, chętnie opowiemy podczas konsultacji. Zadzwoń lub napisz do nas już teraz!
Popularne artykuły
Umów się na bezpłatną konsultację
Zadzwoń (22)
Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.