Autor: Robert

Oceń ten artykuł

Prowadzenie działalności w naszym kraju do tanich nie należy. Koszty działalności są tym, przez co wiele osób nie spieszy się z podejmowaniem decyzji o założeniu firmy. To przez nie ludzie szukają najpierw środków na start i decydują się nawet na kredyty, bo koszty trzeba pokryć nawet mimo tego, że się jeszcze nie zarabia. Dlatego, zanim podejmie się decyzję o założeniu działalności, warto wiedzieć, z jakimi kosztami należy się liczyć. Ile kosztuje prowadzenie firmy w 2023 roku?

Od czego zależą koszty prowadzenia firmy?

Koszty prowadzenia firmy zależą od rodzaju i formy działalności, czy wielkości przedsiębiorstwa. Znacznie mniej kosztów będzie ponosiła osoba prowadząca działalność jednoosobową, niż osoba prowadząca większą firmę. Koszty zależą także od rodzaju działalności, czyli tego, czym firma się zajmuje. Wynajem lub zakup lokalu na siedzibę, wynajem lub zakup pojazdów, zakup surowców do produkcji, zakup niezbędnego sprzętu, przygotowanie stanowisk dla pracowników czy, rzecz jasna, samo ich zatrudnienie i koszty związane z wypłatami, składkami ZUS dla pracowników czy benefitami, czy koszty związane z usługami firm zewnętrznych, z których korzysta firma – z tym trzeba się liczyć, zakładając większą działalność. Konkretnych kwot nie da się podać. Najważniejsze koszty, które dotyczą wszystkich przedsiębiorców bez wyjątku, to oczywiście składki ZUS i podatki. Ich wysokość dla się wstępnie oszacować.

Składki ZUS

Podstawowym kosztem związanym z prowadzeniem działalności są składki ZUS, gdyż osoba zakładająca działalność ma obowiązek je opłacać. Ponadto trzeba opłacać je także za swoich pracowników. Na szczęście na początku działalności składki płaci się znacznie niższe. Rząd poszedł na rękę przedsiębiorcom, by ułatwić im rozwój, dlatego przez pierwsze pół roku nie płaci się w ogóle składek społecznych, tylko na ubezpieczenie zdrowotne.

Później można przejść na ZUS preferencyjny przysługujący przez następne dwa lata. Tu kwoty składek są liczone od 30% minimalnego wynagrodzenia, więc podstawa od 1 lipca po wzroście płacy minimalnej do 3600 zł wynosi 1080 zł. Wysokość składki na ubezpieczenia społeczne wynosi więc 341, 71 zł, w tym 210,82 zł składki emerytalnej, 86,40 zł składki rentowej, 26,46 zł składki chorobowej oraz 18,04 zł składki wypadkowej.

Po dwóch latach trzeba już jednak opłacać pełny ZUS, chyba że przychody firmy nie przekraczają 120 tys. zł rocznie. Od 2019 roku mniejsze firmy mogą liczyć bowiem jeszcze na tak zwany mały ZUS. W ciągu 5 lat działalności przez 3 lata można płacić niższe składki. Oznacza to, że po 3 latach płacenia mniejszych składek, trzeba przez dwa lata płacić pełny ZUS, a później znów przez 3 następne lata można płacić mniej. Wysokość składek w małym ZUS-ie oblicza się poprzez ustalenie podstawy wymiaru (roczny dochód podzielony przez liczbę dni w roku i pomnożony razy 30), a następnie mnoży przez współczynnik 0,5, co daje wysokość składek.

Wysokość składki zdrowotnej zależy od formy opodatkowania. Przy skali podatkowej wynosi 9% dochodu z poprzedniego miesiąca, przy podatku liniowym 4,5%, a przy ryczałcie 9% wyliczane od wartości przeciętnego wynagrodzenia. W przypadku braku dochodów płaci się stałą składkę zdrowotną w wysokości 324 zł. W pełnym wymiarze składki ZUS wynoszą:

  •       812,23 zł – emerytalna,
  •       332,88 zł  – rentowa,
  •       101,94 zł – chorobowa,
  •       69,49 zł – wypadkowa,
  •       101,94 zł – fundusz pracy.

Łącznie daje to 1418, 48 zł. W przypadku firm zatrudniających pracowników trzeba odprowadzać też składki za każdego pracownika.

Drugi z najważniejszych kosztów – podatek dochodowy

Podatek to drugi najważniejszy koszt, ale opłaca się go tylko wtedy, kiedy firma generuje zyski. Płaci się go w formie zaliczek miesięcznych lub kwartalnych, zależnych od formy opodatkowania. W przypadku rozliczenia na zasadach ogólnych podatek wynosi 12% od dochodu nieprzekraczającego 120 000 zł. Przy wyższych dochodach jest to 10800 zł plus 32% nadwyżki ponad 120 000 zł. Dochody do 30 000 zł są zwolnione z podatku. Przy podatku liniowym z kolei stawka wynosi 19%, przy ryczałcie sprawa jest bardziej skomplikowana. Stawki są różne w zależności od rodzaju prowadzonej działalności i wynosić mogą od 2% do 17%.

Jak widać, koszty prowadzenia działalności są wysokie. Już same składki i podatki to dużo, nie mówiąc o innych kosztach związanych z produkcją, innymi usługami czy wypłatami dla pracowników. Opłacalność działalności zależy od tego, ile na danej działalności można zarobić. Przed założeniem firmy warto więc oszacować potencjalne zyski i koszty, by wiedzieć, czy działalność ma sens.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.