Autor: Robert

Oceń ten artykuł

Własny biznes to atrakcyjny sposób na zarobek i realizowanie swoich pasji. Jednak jego rozpoczęcie jest kosztowne. Jeżeli widmo zadłużenia się, wydania wszystkich oszczędności, stoi Ci na przeszkodzie w otwarciu firmy – pomyśl o innych sposobach finansowania.

Jakie są koszty prowadzenia firmy?

Zarejestrowanie firmy może być bezpłatne lub wynosić niewiele. Jednak wraz z rozpoczęciem działalności trzeba liczyć się zarówno z opłatami administracyjnymi, jak i opłatami bieżącymi. W przypadku opłat bieżących ich wysokość będzie różna dla każdej firmy, zależna od jej profilu, wykorzystywanych urządzeń, wynajmowanych pomieszczeń.  Ewentualnie to w nich można poszukiwać oszczędności. Z kolei opłaty administracyjno-skarbowe są tymi, których lekceważyć nie można, jeśli nie chce się płacić kar finansowych. Do tej kategorii zaliczają się głównie składki ZUS, VAT, podatek dochodowy. Na początku prowadzenia firmy jest to dużym obciążeniem, dlatego warto postarać się o korzystne dofinansowanie.

Start w biznesie – pożyczka

Niekoniecznie trzeba mieć własne środki na otwarcie swojej firmy. „Pożyczka na start w biznesie” może w tym pomóc. Stanowi ona program przeznaczony przede wszystkim dla osób, które w ciągu ostatnich 48 miesięcy otrzymały tytuł zawodowy albo ukończyły szkołę, uczelnię. Dodatkowo starać się o nią mogą też osoby bezrobotne. Program polega na udzielaniu niskoprocentowej pożyczki. Oprocentowanie jest na poziomie 1%, co daje możliwość spłaty nawet początkującej firmie.

Unijne dotacje dla firmy

Świetny sposób na rozpoczęcie działalności są dotacje unijne. Ich główną zaletą jest kierowanie ich zarówno do osób młodych, jak i starszych, które przekroczyły 30 lat. Unijne dotacje są wsparciem dla osób o trudnej sytuacji finansowej i które bez pomocy nie byłyby w stanie wrócić na rynek pracy.

Dofinansowanie dla osób powyżej 30 roku życia

Osoby po 30 roku życia często potrzebują dodatkowego zastrzyku gotówki, żeby rozwinąć firmę. To czas, gdy niektórzy zmieniają pracę albo wracają na rynek pracy. Z tego powodu, aby otrzymać wsparcie unijne, trzeba spełnić konkretne kryteria. Dofinansowanie dotyczy głównie: kobiet, osób o niskich kwalifikacjach, mężczyzn, którzy skończyli 50 lat, osób z niepełnosprawnościami, osób długotrwale pozostających bez pracy. Kryteria mogą być inne w zależności od województwa. W przypadku niespełniania żadnego kryterium możliwe jest ubieganie się o pożyczkę. Jest opcją łatwiej dostępną i otrzymywaną szybciej, a dodatkowo na znacznie wyższą kwotę, niż dotacja.

Dofinansowanie z urzędu pracy

Wsparcia finansowego na rozwój firmy można szukać również w urzędzie pracy. Mogą starać się o nie osoby bezrobotne, poszukujące pracy, opiekunowie osób z niepełnosprawnościami, absolwenci centrów integracji społecznej. Podobnie jak przy dotacjach unijnych trzeba spełnić pewne kryteria, mianowicie podpisać umowę i otworzyć firmę w określonym w niej terminie. Działalność założoną ze wsparciem dotacji należy prowadzić minimum 12 miesięcy, nie zawieszając jej w tym okresie. Nie jest możliwe inne zatrudnienie w tym okresie, w przeciwnym razie należy zwrócić dotację, która została wypłacona.

Wsparcie od Aniołów Biznesu

Innym sposobem na otrzymanie wsparcia są tzw. Anioły Biznesu. Pod tą nazwą kryją się osoby posiadające kapitał i chcące przekazać go na wspieranie innych przedsiębiorstw albo pomysłów. Zwłaszcza nowych i obiecujących. W zamian za udzielone wsparcie przedsiębiorca zobowiązany jest dać pakiet udziałów w firmie. Gdy firma zacznie zarabiać, będą one miały wartość finansową dla Anioła Biznesu.

Fundusze kapitału zalążkowego

Są pomysły i działalności, które od razu mają duży potencjał innowacyjny. Często mają pomysł, lecz brakuje im pieniędzy. W takiej sytuacji pomocne są fundusze kapitału zalążkowego. Mają one podwójną korzyść. Pierwsza to wsparcie finansowe, które pozwala dać firmie swobodny start. Druga to wsparcie i dostęp do partnerów biznesowych oraz rynków zbytu. Jest to jednak korzyść wymagająca akceptacji, że inwestor będzie ingerował w prowadzony biznes. Nie jest to więc opcja dla każdego. Z funduszy kapitału zalążkowego można wiele dostać, jednak może to spowodować utratę kontroli nad strategią firmy. Najbardziej zainteresowani taką metodą finansowania są startupy.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.