Autor: Konrad

Oceń ten artykuł

Planujesz zaciągnąć kredyt lub pożyczkę? A może już to zrobiłeś? W obu sytuacjach warto sprawdzić BIK, czyli bazę dłużników, do której zaglądają banki i instytucje pożyczkowe w celu zweryfikowania historii kredytowej. Nie od dziś wiadomo, że stanowi ona jeden z najważniejszych elementów mających wpływ na decyzję o przyznaniu kredytu czy pożyczki. Zatem jeśli chcesz zobaczyć, jak widzą Cię kredytodawcy lub chciałbyś upewnić się, że wszystkie raty są opłacone, sprawdź BIK. Jak sprawdzić BIK? Podpowiadamy!

Jakie informacje można sprawdzić w BIK?

Raport BIK jest dość rozbudowanym dokumentem, dzięki któremu zyskasz więcej informacji na temat swojej sytuacji finansowej. Zawiera takie dane jak m.in.:

 • wskaźnik BIK – ten w prosty sposób informuje użytkownika, czy ma on jakieś zaległości w spłacie, lub że jego zobowiązania są spłacane regularnie. Stosowane są tutaj ikony w kolorze czerwonym, pomarańczowym i zielonym,
 • scoring BIK – jest to ocena wiarygodności kredytowej wyrażona za pomocą liczb od 1 do 100. Określa, jakie są możliwości finansowe danego klienta. Warto dążyć do tego, aby mieć jak najwyższą ocenę punktową (m.in. spłacając terminowo zobowiązania),
 • informacje na temat aktualnych zobowiązań finansowych – istotnym elementem raportu BIK są szczegółowe informacje na temat posiadanych zobowiązań finansowych takie jak np. pierwotna wysokość kredytów, wysokość rat czy pozostała kwota do spłaty,
 • informacje na temat zakończonych kredytów.

Niektórzy zastanawiają się również, czy z bazy BIK można pozbyć się niewygodnych informacji. Czyszczenie BIK – kiedy i co można? W praktyce jest to bardzo trudne, właściwie niemożliwe, choć jest kilka legalnych sposobów na usunięcie długów.

Jak sprawdzić BIK za darmo?

Jak sprawdzić BIK za darmo? Na szczęście raz na pół roku każdy z nas ma prawo zawnioskowania o bezpłatną kopię danych na swój temat. Wynika to z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 roku. Aby otrzymać taki raport, konieczne jest zalogowanie się na swoje konto na stronie bik.pl, a następnie wysłanie do BIK wiadomości za pomocą formularza kontaktowego. Jak się do niego dostać? 

Wystarczy, że klikniesz ikonkę wiadomości w panelu BIK, którą dostrzeżesz po zalogowaniu się na swoje konto. Pamiętaj, że BIK ma miesiąc na przesłanie raportu, choć najczęściej robi to znacznie szybciej. Bardzo ważne jest też to, że bezpłatny raport BIK zawiera tylko ogólne informacje dotyczące zaciągniętych kredytów i pożyczek czy opóźnień w ich spłacie. Zastanawiając się, jak sprawdzić swój BIK za darmo, wiedz również, że nie zdobędziesz szczegółowych informacji na temat historii kredytowej czy scoringu BIK.

Jak sprawdzić firmę w BIK?

Jak sprawdzić BIK firmowy, inaczej BIK przedsiębiorcy? Co to jest BIK przedsiębiorcy? Pozyskaniem raportu BIK Moja Firma możesz być zainteresowany m.in. przed zaciągnięciem kredytu. W ten sposób dowiesz się, jak Twoja firma będzie prezentowała się w oczach banku. Uzyskasz informację, czy zobowiązania są regulowane w terminie oraz zweryfikujesz, czy ktoś nie zaciągnął kredytu na Twoją firmę. Jest to także dokument, który możesz zaprezentować innym osobom i przedsiębiorstwom, aby udowodnić, że jesteś partnerem godnym zaufania. 

Jak sprawdzić firmę w BIK? Jest to dość proste. Wystarczy, że założysz konto prywatne, a następnie dodasz do niego konto firmowe poprzez podanie NIP-u firmy. Aktualnie dostępne są trzy rodzaje raportu BIK Moja Firma. Możesz zdecydować się na pojedynczy raport lub kupić go wraz z innymi usługami takimi jak np. alerty BIK Moja Firma czy raporty i alerty o kontrahentach.

Źródło: bik.pl

Jak sprawdzić BIK przez bank?

Jak sprawdzić BIK przez bank? Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, choć na ten moment nie wszystkie banki oferują taką możliwość. Jeśli jesteś klientem PKO Banku Polskiego, ING Banku czy Inteligo Banku, możesz uzyskać raport BIK praktycznie od ręki. 

Jedyne co musisz zrobić to zalogować się do bankowości internetowej i złożyć wniosek o raport BIK. Następnie bank wyśle Twój wniosek do Biura Informacji Kredytowej, a później odeśle Ci gotowy raport w pliku PDF. 

Na przykład w Moje ING, wystarczy, że wejdziesz w zakładkę Usługi, następnie Wzmocnienie bezpieczeństwa, a później Raporty i alerty BIK. W tym miejscu będziesz mógł zdecydować się na aktywowanie Alertów BIK przez 12 miesięcy bądź zamówienie Raportu BIK. Pamiętaj jednak, że to usługa płatna. Za jeden raport BIK zapłacisz 54 zł, natomiast za alerty BIK aktywne przez rok 42 zł.

Źródło: ing.pl

Jak sprawdzić BIK bez konta w banku?

Chociaż sprawdzenie BIK z wykorzystaniem konta bankowego jest bardzo proste i wygodne, możesz go nie posiadać i zastanawiać się, jak sprawdzić, czy jest się w BIK bez konta bankowego. Otóż nie jest to nic skomplikowanego. Możesz to zrobić listownie – wysyłając wniosek o Raport BIK. 

 1. Wydrukuj wniosek o Raport BIK.
 2. Wypełnij wszystkie strony, a następnie własnoręcznie podpisz wniosek.
 3. Dokonaj płatności. Za skorzystanie z usługi zapłacisz: 57 zł za raport i 10 zł za wysyłkę (łącznie 67 zł). W przypadku braku konta bankowego najlepszą opcją będzie skorzystanie z przekazu pocztowego, czyli jednej z metod na przekazanie gotówki na dowolny adres w Polsce. Pamiętaj, aby w tytule przelewu zawrzeć swój numer PESEL i przelać środki na odpowiedni numer konta: 14 1090 2851 0000 0001 1192 4861.
 4. Wyślij wypełniony wniosek i potwierdzenie wpłaty na adres:

  Biuro Informacji Kredytowej S.A.

  ul. Modzelewskiego 77A

  02-649 Warszawa

 5. Poczekaj na raport.

Jak zatem widzisz, w prosty sposób i bez logowania do bankowości internetowej, możesz zapoznać się z pełną historią wpisów na swój temat. 

Jak się sprawdzić w BIK przez Internet? Instrukcja krok po kroku

Jeśli po raz pierwszy chcesz to zrobić lub miałeś taką przygodę już lata temu, ale zupełnie zapomniałeś, jak pobrać raport, koniecznie zapoznaj się z przygotowaną przez nas instrukcją krok po kroku. Jak sprawdzić BIK?

 1. Odwiedź stronę www.bik.pl i kliknij „Zaloguj się” lub „Załóż konto”. My wybieramy tę pierwszą opcję. Jednak jeśli Ty jeszcze nie posiadasz konta, wybierz tę drugą i wypełnij formularz rejestracji, a następnie wykonaj przelew identyfikacyjny na kwotę 1 zł. 

Cały proces rejestracji przebiega bezproblemowo, więc na pewno sobie z tym poradzisz. Po założeniu konta wystarczy, że zalogujesz się na nie i będziesz postępował zgodnie z poniższymi krokami.

2. Podaj swój adres e-mail, hasło oraz wskazane cyfry numeru PESEL.

3. Kliknij opcję „Wybierz” przy profilu głównym.

4. Rozwiń zakładkę „Raporty” i wybierz „Raport o mnie”.

5. Kliknij „Sprawdź ofertę”.

6. Następnie wybierz odpowiednią ofertę. Dostępny jest raport BIK, pakiet BIK i pakiet BIK Max. Każdy produkt posiada opis, więc warto, abyś się z nimi zapoznał i wybrał usługę, która najlepiej spełnia Twoje potrzeby i oczekiwania.

7. Sprawdź poprawność zamówienia, wybierz metodę płatności oraz zaakceptuj zgody, aby móc przejść do płatności i aktywacji oferty.

8. W kolejnym kroku wystarczy, że zapłacisz za wybrany produkt. Po wykonaniu tych kroków uzyskasz pełny dostęp do raportu lub pakietu.

Po jakim czasie kredyt pojawia się w rejestrach BIK?

Aby udzielić odpowiedzi na powyższe pytanie, warto zapoznać się z aktualnie obowiązującym prawem. Zgodnie z nim banki i wszelkie instytucje finansowe mają obowiązek przekazywania informacji na temat spłaty zobowiązania, korekty ich wysokości czy informowania o pojawieniu się nowych zobowiązań w terminie maksymalnie 7 dni od powstania danej zmiany. 

Wszelkie zmiany powinny trafiać do BIK regularnie, ale to wcale nie oznacza, że po tygodniu będą widoczne w bazie. Wynika to z tego, że sam BIK ma kolejne 7 dni na wprowadzenie nowych informacji od dnia ich uzyskania. Zatem od momentu zaciągnięcia kredytu do zapisania informacji w BIK mogą minąć 2 tygodnie.

Jak sprawdzić BIK? Poznaj instrukcję krok po kroku. Podsumowanie

Po zapoznaniu się z naszym artykułem wiesz już, jak sprawdzić swój BIK. To pomocne narzędzie, dzięki któremu możesz mieć własne zobowiązania pod kontrolą i pilnować terminów spłat. Jest to również sposób na zabezpieczenie się przed oszustami. 

Polecamy korzystać z raportów BIK szczególnie wtedy, kiedy spłacasz kredyt i chcesz mieć pewność, że wszelkie najważniejsze informacje o zobowiązaniach są poprawnie przekazywane do BIK oraz wtedy, gdy planujesz zaciągnięcie kredytu i chcesz dowiedzieć się, jak wygląda Twoja sytuacja finansowa w BIK. Raport BIK może również dostarczyć Ci odpowiedzi na pytanie, dlaczego bank odrzucił Twój wniosek kredytowy. 

Jeśli natomiast wiesz już, że masz zaciągnięte liczne zobowiązania i coraz gorzej radzisz sobie z ich terminową spłatą, skontaktuj się z nami. Możemy zaproponować różne rozwiązania takie jak np. konsolidacja kredytów, dzięki którym pozbędziesz się problemów finansowych.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.