Autor: Robert

5/5 - ilość głosów (1)

NIP to Numer Identyfikacji Podatkowej, który służy do tego, by każdy podatnik mógł się nim posługiwać i nie dochodziło do żadnych pomyłek w ustalaniu jego tożsamości. 

Jak zatem wygląda NIP, kto go przyznaje i do jakich informacji możesz dotrzeć znając czyjś NIP? Tego wszystkiego dowiesz się z kilku poniższych paragrafów. Zapoznaj się z nimi, bo możliwość szybkiej weryfikacji potencjalnych współpracowników, czy klientów to rzecz bardzo ważna, w każdym nawet najmniejszym biznesie. 

Z czego zatem składa się numer NIP?

Zatem po kolei, NIP jest nadawany przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego na terenie, którego prowadzona jest dana działalność gospodarcza. Wydanie tego numeru jest bezpłatne, a musisz go otrzymać w ciągu 14 dni od złożenia stosownych dokumentów w urzędzie. Druk ten oznaczony jest kodem NIP-7, NIP-8 lub NIP-2 w zależności od rodzaju prowadzonej działalności, a w przypadku osób rejestrujących jednoosobową działalność gospodarczą, złożenie wniosku CEIDG-1 powoduje, że zostanie automatycznie przyznany numer NIP. 

Numer Identyfikacji podatkowej to dziesięć cyfr, w których zakodowane są pewne informacje. Trzy pierwsze cyfry to kod urzędu skarbowego, który dokonał nadania numeru. Kolejne sześć cyfr jest przyznawanych losowo. Ostania cyfra to tak zwana cyfra kontrolna. Służy ona do sprawdzania poprawności zapisu całego numeru, dzięki temu wyłapywana jest większość pomyłek przy wypełnianiu elektronicznych wniosków.

Własny NIP można sprawdzić w urzędzie skarbowym, który go wydał. Tam też możesz otrzymać zaświadczenie o jego nadaniu, które może być przydatne do przedstawiania w wielu sytuacjach. Numer NIP przyznany osobie fizycznej będzie jej numerem dożywotnio, niezależnie od przerw w jego korzystaniu. Okazywać numer NIP należy w kontaktach z:

  • organami administracji rządowej oraz samorządowej;
  • organami Krajowej Administracji Skarbowej;
  • przedstawicielami Najwyższej Izby Kontroli;
  • bankami oraz spółdzielczymi kasami SKOK;
  • stronami czynności cywilno-prawnych;
  • płatnikami oraz inkasentami podatków, jak i niepodatkowych należności, które trzeba odprowadzać do budżetu.  

Jak sprawdzić czy kontrahent podał Ci prawdziwe dane?

Jeżeli znasz numer NIP jakiejś firmy z którą na przykład chcesz rozpocząć współpracę to możesz skorzystać z wyszukiwarki na stronach rządowych. Dzięki takiemu sprawdzeniu, dowiesz się, czy firma jest rzeczywiście zarejestrowana oraz poznasz takie dane jak:

  • adres siedziby firmy;
  • nazwa firmy;
  • numer REGON firmy;
  • status przedsiębiorstwa – zawieszone, działające;  
  • rodzaj działalności – według PKD (Polska Klasyfikacja Działalności).

W przypadku numer NIP przedsiębiorstw z innych krajów Unii Europejskiej sprawdzenia możesz dokonać za pomocą systemu VIES. 

Czego jeszcze można się dowiedzieć dysponując numerem NIP?

Numer NIP innych przedsiębiorstw pozwala Ci również na poznanie wielu istotnych biznesowo informacji. Najważniejsze z nich to te dotycząca wiarygodności i wypłacalności firm, z którymi chcesz współpracować. Po pierwsze poprzez numer NIP możesz sprawdzić tak zwaną białą listę płatników VAT. Dzięki niej dowiesz się, czy dany kontrahent jest czynnym płatnikiem VAT, czy nie został wykreślony z rejestru VAT, czy nie odmówiono mu rejestracji lub czy przywrócono go do rejestru. Co bardzo ważne, znajdziesz tam również numer konta bankowego, na które powinieneś przelewać zobowiązania finansowe względem tego kontrahenta. Wyszukiwarka pozwalająca na sprawdzanie białej listy podatników VAT jest umieszczona na stronie Ministerstwa Finansów. NIP nie jest absolutnie konieczny, zamiast niego możesz również użyć numeru konta, numeru REGON lub też nazwy firmy. 

Również przy użyciu numeru NIP można sprawdzać, czy dane przedsiębiorstwo nie jest zadłużone. Tego możesz dokonać w ewidencji BIG, która zbiera dane o zadłużeniu, niezapłaconych fakturach. Podobnie działa BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej, które dysponuje danymi o historii kredytowej danych podmiotów. Możesz w tych miejscach sprawdzić także własną działalność. Będziesz dzięki temu wiedział, jak widzą Cię inni przedsiębiorcy oraz jakie masz szanse na otrzymanie kredytu, pożyczki czy dotacji, gdyż instytucje je przyznające, także posiłkują się tymi danymi. Warto to robić, co jakiś czas, gdyż można wtedy wyłapać błędy, które niestety mogą się zdarzyć w tych systemach. Jeżeli informacje o Tobie są nieprawidłowe, to jak najszybciej powinieneś żądać ich poprawienia, przedstawiając stosowne dokumenty.

Tego typu dane innych przedsiębiorstw to dla Ciebie bardzo cenne informacje pozwalające unikać kontrahentów, którzy zalegają z różnego rodzaju płatnościami. Problemy z odzyskaniem należnych pieniędzy to jedna z głównych bolączek przedsiębiorców. Wielu z nich – w celu dokładnego sprawdzenia wiarygodności innych podmiotów gospodarczych, korzysta z oferty wyspecjalizowanych firm, które same zajmą się przeszukaniem wszystkich dostępnych rejestrów i sporządzą raport na podstawie, którego będziesz wiedział, jak wygląda sytuacja i ułatwi Ci to właściwą decyzję co do podjęcia lub nie współpracy z danym przedsiębiorstwem. 

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.