Autor: Admin

Oceń ten artykuł

Co warto wiedzieć o konsolidacji kredytów?

Rozwój przedsiębiorstwa oraz konkretne realizowane projekty często są finansowane z pieniędzy pochodzących z kredytu. To standardowa praktyka wśród przedsiębiorców prowadzących zarówno mniejszą, jak i większą działalność. Kredyty często dotyczą konkretnych działań firmy i są udzielane właśnie na nie. W związku z tym regularnie powstaje sytuacja, gdy dany przedsiębiorca opłaca kilka kredytów każdego miesiąca. Istnieje wtedy możliwość konsolidacji takich kredytów i opłacanie tylko jednej wspólnej raty. Czy takie działanie jest opłacalne dla przedsiębiorcy?

Wszystkie zalety i wady konsolidacji kredytów poznasz z poniższych akapitów, które naświetlą jasno i dokładnie zagadnienia związane z tematem zmiany kilku kredytów na jeden. W jakich sytuacjach będzie to opłacalne, a w jakich nie, oraz jak zabrać się do takiego działania. Niezwykle istotne jest również to, że nie wszystkie kredyty podlegają konsolidacji. Dowiedz się zatem wszystkiego z lektury tego artykułu. 

Główne zalety konsolidacji kredytów dla firm

Konsolidacja wielu kredytów w jeden ma cały szereg istotnych zalet dla każdego przedsiębiorcy. Są to między innymi:

  • jedna data spłaty kredytu – z reguły wszystkie pożyczki, które spłacasz mają inne dni, w których musisz dokonać przelewu. Biorąc jeden kredyt konsolidacyjny, zmieniasz to na jeden dzień, który zazwyczaj możesz wybrać sam, co pozwala Ci dostosować to do specyfiki wpływów w Twojej firmie; 
  • możliwość obniżenia miesięcznej raty – często jedna rata kredytu konsolidacyjnego będzie niższa niż suma wcześniejszych rat. Może to wynikać między innymi z niżej RRSO lub też wydłużenia okresu kredytowania;
  • możliwość uzyskania większego kredytu – ponieważ dokonywana jest, w większości przypadków, ocena zdolności finansowej Twojego przedsiębiorstwa, możliwe jest otrzymanie dodatkowych funduszy i spłacanie ich w tej samej racie; 
  • oszczędność czasu – jedna firma, z którą korespondujesz, jeden termin i jeden przelew z pewnością są oszczędnością czasu i znacznym ułatwieniem w działaniu.

Właśnie ze względu na powyższe zalety, kredyt konsolidacyjny jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców posiadających już kilka kredytów. Narzędzie to jest stosowane powszechnie przez wielu z nich. Jeżeli zaciągniesz nowe pożyczki podczas spłacania kredytu konsolidacyjnego możliwa jest również ponowna konsolidacja kredytów, która znów zmieni kilka rat w jedną.  

Wady konsolidacji kredytów dla firm

Istnieje kilka potencjalnych wad kredytu konsolidacyjnego. Poniżej znajdziesz ich listę z krótkim objaśnieniem. Nie muszą one jednak wystąpić przy dobrym zaplanowaniu całej operacji, w czym wyraźnie może pomóc Ci doradca kredytowy specjalizujący się właśnie w takich pożyczkach.

Możliwe wady kredytu konsolidacyjnego:

  • możliwa wyższa rata przy otrzymaniu dodatkowych pieniędzy;
  • dłuższy okres spłat, jeżeli kredyt zostanie wydłużony w stosunku do oryginalnych kredytów;
  • prowizja za przyznanie kredytu;
  • opłaty za szybszą spłatę kredytów.

Wyższej raty możesz oczywiście uniknąć, nie występując o dodatkowe pieniądze lub wydłużając okres kredytowania. Tutaj wszystko zależy od potrzeb i potencjalnych zysków przedsiębiorstwa w przyszłości. Jeżeli dodatkowe środki pomogą zwiększyć przychody to zrekompensuje to wyższą ratę z nawiązką. Dłuższy okres kredytowania oznacza łączne koszty wyższe, ale pozwala osiągnąć większą płynność na bieżąco, co umożliwia przedsiębiorstwu swobodne działanie. Prowizja to rzecz, którą musisz sprawdzić i znaleźć kredyt bez prowizji lub z niską jej wysokością. Opłaty za szybszą spłatę mogą wystąpić w różnej wysokości i są one opisane w umowie kredytowej, która posiadasz. 

Konsolidacja kredytów i rat - EIF

Kiedy warto skonsolidować swoje kredyty firmowe?

Generalnie występują co najmniej trzy poważne przesłanki, które mówią, kiedy warto skonsolidować kredyty firmowe. Są to przypadki, gdy:

  • firma ma kłopoty ze spłacaniem kredytów – wtedy wydłużenie okresu kredytowania jest ratunkiem dla płynności finansowej przedsiębiorstwa;
  • jedna lub kilka z pożyczek ma bardzo złe warunki – wtedy zazwyczaj istnieje możliwość znalezienia kredytu konsolidacyjnego ze znacznie niższym oprocentowaniem; 
  • nastąpiła zmiana na rynku – wtedy też często kredyty przyznawane w nowych okolicznościach mają lepsze warunki.

W każdym z tych przypadków oczywiście musisz wziąć pod uwagę koszty prowizji, szybszych spłat lub poprosić swojego doradcę o przeprowadzenie takich wyliczeń. 

Jakie rodzaje kredytów możesz skonsolidować?

Za pomocą kredytu konsolidacyjnego możesz połączyć zobowiązania zarówno z kredytów gotówkowych, kredytów samochodowych jak i obciążenia firmowych kart kredytowych czy limitów odnawialnych firmowych kont. Spłata kredytów określanych jako chwilówki nie zawsze jest dostępna w konkretnym banku, ale można to rozwiązać wnioskując w kredycie konsolidacyjnym o dodatkową gotówkę, którą możesz przeznaczyć właśnie na ten cel.

Rodzaje kredytów konsolidacyjnych

W większości banków i firm pożyczkowych przedsiębiorca może wystąpić o dwa rodzaje kredytu konsolidacyjnego:

  • kredyt konsolidacyjny gotówkowy;
  • kredyt konsolidacyjny hipoteczny.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy zazwyczaj jest znacznie łatwiej dostępny, ale ze względu na większe ryzyko dla pożyczkodawcy jest zazwyczaj droższy. Kredyt hipoteczny wymaga większej liczby formalności, ale z reguły jego warunki są lepsze i można w tym przypadku znacznie wydłużyć okres spłaty. Oczywiście konieczne jest tutaj posiadanie nieruchomości, na której może zostać ustanowione zabezpieczenie.

Kredyt konsolidacyjny dla firm – podsumowanie

W większości banków i firm pożyczkowych przedsiębiorca może wystąpić o dwa rodzaje kredytu konsolidacyjnego:

  • kredyt konsolidacyjny gotówkowy;
  • kredyt konsolidacyjny hipoteczny.

Kredyt konsolidacyjny gotówkowy zazwyczaj jest znacznie łatwiej dostępny, ale ze względu na większe ryzyko dla pożyczkodawcy jest zazwyczaj droższy. Kredyt hipoteczny wymaga większej liczby formalności, ale z reguły jego warunki są lepsze i można w tym przypadku znacznie wydłużyć okres spłaty. Oczywiście konieczne jest tutaj posiadanie nieruchomości, na której może zostać ustanowione zabezpieczenie.

Jeżeli chcesz sprawdzić jakie Twoja firma może mieć oszczędności z konsolidacji rat i kredytów skontaktuj się z nami, a my przedstawimy Ci spersonalizowaną propozycję.

Sprawdź również inne nasze usługi i produkty:

A jeśli zdecydujesz się na współpracę z nami zapytaj o gwarancję skuteczności. Z naszymi klientami rozliczamy się za sukces.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.