Autor: Robert

Oceń ten artykuł

Działalność gospodarczą nie zawsze trzeba rejestrować. Do pewnego limitu przychodów można prowadzić tak zwaną działalność nierejestrowaną, bez konieczności rejestracji w CEiDG oraz zgłaszania do urzędu skarbowego. Jest to forma działalności dla osób zajmujących się drobnymi usługami. Od 1 lipca dzięki zwiększonej po raz kolejny płacy minimalnej zwiększył się także limit przychodów dla nierejestrowanych działalności. Ile on wynosi?

Czym dokładnie jest działalność nierejestrowana i kto ma prawo ją prowadzić?

Działalność nierejestrowana jest formą dozwoloną dla osób, które chcą przetestować swój pomysł na biznes przed zarejestrowaniem. Mogą też z niej korzystać osoby prowadzące działalność dodatkową oprócz pracy na etacie. Jest to forma działalności stworzona z myślą o osobach prowadzących drobne działalności. Pozwala ona prowadzić biznes na małą skalę w najprostszy możliwy sposób. Prawo prowadzenia działalności nierejestrowanej mają osoby, które nie prowadziły działalności zarejestrowanej w okresie ostatnich 5 lat. Można prowadzić działalność nierejestrową, mając zarejestrowaną inną, ale pod warunkiem jej zawieszenia przez co najmniej 60 miesięcy. Dotyczy to również osób prowadzących działalność za granicą. Zarabiać w taki sposób mogą rolnicy, bezrobotni czy nawet niepełnoletni, a także urzędnicy. Działalność nierejestrowa może obejmować większość branż, ale nie można prowadzić jej w przypadku działalności wymagających zezwoleń bądź koncesji.

Zalety i wady działalności nierejestrowanej

  • Prowadząc działalność nierejestrowaną, nie trzeba zgłaszać jej w urzędzie skarbowym ani ZUS-ie. Nie trzeba mieć też NIP-u czy REGON-u.
  • Nie trzeba płacić składek ZUS, choć to już może okazać się wadą w przypadku osób niemających innego źródła zatrudnienia powodującego obowiązek składkowy. Nie można bowiem wtedy ani korzystać z opieki zdrowotnej na NFZ, ani nie zbiera się pieniędzy na poczet emerytury.
  • Nie można też liczyć na rentę czy chorobowe w razie problemów zdrowotnych uniemożliwiających pracę. W działalności nierejestrowej nie trzeba też płacić podatku dochodowego ani VAT-u.
  • Jednak należy pamiętać, że to, że nie trzeba co miesiąc płacić zaliczki na podatek, nie znaczy, że nie trzeba rozliczać przychodów. Wystarczy je rozliczyć raz w roku w zeznaniu podatkowym obejmującym wszystkie źródła dochodów.
  • Nie trzeba też prowadzić księgowości. Wystarczy ewidencja sprzedaży.

Obowiązki wynikające z działalności nierejestrowanej

Działalność nierejestrowana mimo wyżej wymienionych zalet wiąże się z pewnymi obowiązkami. Przede wszystkim jest to prowadzenie uproszczonej ewidencji sprzedaży dla pewności, że nie przekraczamy limitu przychodów. Trzeba też rozliczać przychody po odliczeniu kosztów na formularzu PIT-36 wg skali podatkowej. Ewidencja sprzedaży może przydać się w razie ewentualnej kontroli urzędu skarbowego. Warto prowadzić też ewidencję kosztów i mieć je udokumentowane za pomocą faktur lub paragonów, które trzeba przechowywać przez co najmniej 5 lat. Zazwyczaj nie ma obowiązku posiadania kasy fiskalnej przy działalności nierejestrowanej, chyba że świadczy się usługi lub sprzedaje produkty klientom indywidualnym. Najczęściej trzeba mieć kasę fiskalną prowadząc działalność nierejestrową w branżach takich, jak mechanika, fryzjerstwo czy usługi kosmetyczne.

Ile teraz wynosi próg przychodów w działalności nierejestrowanej?

Od lipca 2023 roku podniesiony został limit przychodów dla działalności nierejestrowanej. Wynika to ze wzrostu minimalnego wynagrodzenia. Obecnie wysokość przychodów z działalności nierejestrowanej nie może być większa niż 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia, jakie obowiązuje w danym roku. Od 1 lipca minimalne wynagrodzenie wynosi już 3600 zł. Miesięczne przychody z działalności nierejestrowanej nie mogą więc przekroczyć 2700 zł. Co, jeśli jednak tak się stanie? Jeśli zaobserwujemy przekroczenie tego limitu, niestety musimy obowiązkowo zarejestrować działalność gospodarczą w CEiDG oraz zgłosić się do urzędu skarbowego i do ZUS. Mamy na to 7 dni od przekroczenia progu przychodów.

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na dodatkowy zarobek lub przetestowanie swojego pomysłu na biznes. Dzięki temu nie trzeba spieszyć się z rejestracją działalności i ryzykować, że się nie powiedzie. Do jej prowadzenia zachęca coraz większy limit przychodów, jednak warto prowadzić taką działalność, mając inne źródło dochodu z obowiązkowymi składkami, by nie ponosić konsekwencji ich braku.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.