Autor: Admin

Oceń ten artykuł

Co warto wiedzieć o pożyczkach unijnych?

Twojej firmie brakuje pieniędzy na bieżącą działalność? Obawiasz się utraty płynności finansowej Twojego przedsiębiorstwa? A może masz świetny plan na nowe inwestycje? Skorzystaj z pożyczki unijnej dla firm i przedsiębiorstw.

Dowiedz się, jak otrzymać pożyczkę unijną, jakie warunki musisz spełniać i dlaczego warto to zrobić. Wszystko to jest dokładnie wytłumaczone w kilku poniższych akapitach, które pomogą Ci w otrzymaniu takiej pożyczki. Możesz także skorzystać z profesjonalnych doradców, którzy pomogą Ci przejść przez cały ten proces.  

Czym są pożyczki oferowane przez Unię Europejską?

Pożyczki określane, jak i unijne pochodzą z pieniędzy zapisanych w nowej perspektywie UE na lata 20221 do 2027. Dla Polski w ramach tej perspektywy przypadło ponad 76 miliardów złotych z funduszu polityki spójności oraz 153 miliardy złotych przeznaczone na programy wspierania regionów. Pożyczki unijne są oferowane tak samo jak kredyty, przy czym ich warunki są znacznie korzystniejsze dla przedsiębiorców.  

Zakończył się już niestety program unijnych pożyczek płynnościowych, które można było przeznaczać na opłacanie bieżącej działalności firmy, zobowiązania ZUS i US, wynagrodzenia pracowników, raty innych pożyczek czy zakup towarów. Były one oferowane przedsiębiorstwom, których sytuacja pogorszyła się z powodu epidemii COVID-19.   

Kto może wystąpić o pożyczkę unijną?

Różne fundusze europejskie oferują pożyczki dla bardzo różnych instytucji od firm przez spółdzielnie mieszkaniowe po jednostki samorządowe. Z pożyczek unijnych mogą skorzystać między innymi:

  • mikroprzedsiębiorstwa;
  • małe oraz średnie firmy; 
  • start-upy.

Dokładne warunki są określane dla każdego rodzaju pożyczki oraz regionu kraju. Ogólnie o pożyczkę możesz wystąpić, jeśli Twoja firma ma:

  • siedzibę w danym regionie;
  • nie wzięła wcześniej pożyczki przeznaczonej na ten sam cel;
  • posiada dobrą historię dotychczasowych kredytów;
  • złoży wniosek wraz z odpowiednimi załącznikami i dokumentami. 

Duża część pożyczek unijnych jest skierowana do konkretnych branż czy rodzajów prowadzonej działalności i wtedy tylko takie przedsiębiorstwa mogą z nich skorzystać. 

Kto udziela pożyczek unijnych?

Organizacją systemu pożyczek unijnych zajmuję się Bank Gospodarstwa Krajowego. Jednak bezpośrednią ich obsługę, przyjmowanie wniosków i wypłacanie pieniędzy to zadania przekazane lokalnym instytucjom finansowym w każdym regionie. Mogą to być banki komercyjne, banki spółdzielcze, fundusze pożyczkowe, fundusze poręczeniowe, agencje rozwoju regionalnego i tym podobne instytucje. Aktualną ich listę możesz sprawdzić na stronie internetowej BGK. 

Na co możesz przeznaczyć pieniądze z pożyczki unijnej?

W każdym rodzaju pożyczki jest to dokładnie określone i wyszczególnione. Najczęściej są to jednak takie rzeczy jak:

  • utrzymanie płynności firmy – bieżące wydatki;
  • środki trwałe – urządzenia, maszyny, remonty, oprogramowanie itp.;
  • realizacja i wprowadzenie innowacyjnych usług i produktów.

Wśród udzielanych pożyczek najczęściej wykorzystywane są te na rozwój przedsiębiorstwa. Ich wysokość jest uzależniona od danego regionu i może wynieść nawet 2,5 miliona złotych. Pamiętaj także o tym, że jeżeli sporządzałeś przed otrzymanie pieniędzy plan z którym opisałeś na co wydasz otrzymane fundusze to musisz się tego trzymać i nie możesz samodzielnie zmieniać tych zapisów.

Dlaczego pożyczki unijne są opłacalne?

Główną i podstawową zaletą pożyczek unijnych jest ich koszt, który w porównaniu z komercyjnymi kredytami jest niższy lub dużo niższy. Obecnie oprocentowanie pożyczek unijnych zawiera się zazwyczaj w przedziale od 0 do 7 procent rocznie. Przy większości z nich nie występuje żadna prowizja ani opłata za przyznanie. 

Dodatkową zaletą jest często wykorzystywany okres karencji, czyli opóźnienia dokonywania spłaty, który może, w niektórych przypadkach, wynieść nawet 18 miesięcy.     

Kolejnym istotnym punktem jest znacznie mniejsza szansa na odrzucenie wniosku, co w komercyjnych bankach jest sytuacją znacznie częstszą.   

Jak otrzymać pożyczkę unijną krok po kroku

Ubieganie się o pożyczkę unijną wygląda dość podobnie do występowania o kredyt w dowolnym banku komercyjnym. Są to czynności, które musisz wykonać, takie jak:

  • na stronie Banku Gospodarstwa Krajowego sprawdź jakie pożyczki są oferowane w Twoim regionie i kto ich bezpośrednio udziela;
  • na stronie konkretnej instytucji zapoznaj się ze szczegółami przyznawania danej pożyczki;
  • skompletuj wymagane do przyznania pożyczki dokumenty;
  • złóż wypełniony wniosek wraz z zebranymi koniecznymi dokumentami. 

Instytucje rozpatrujące wnioski mają 60 dni na udzielenie lub nie pożyczki. Jeżeli decyzja będzie pozytywna musisz podpisać umowę pożyczki i określona kwota powinna wpłynąć na konto firmy. Możliwe są tutaj zarówno wypłaty w kilku lub kilkunastu transzach jak i jednorazowy przelew całej kwoty. Zależy o od konkretnego programu i pożyczanej sumy.

Pożyczki unijne na start

Nie musisz mieć zarejestrowanej działalności gospodarczej, aby wystąpić o pożyczkę unijną. Taką możliwość dają tak zwane pożyczki na start. Tutaj wniosek może zostać złożony przed rejestracją przedsiębiorstwa, co pozwala ograniczyć liczbę formalności na tym etapie planowania działalności. To wyjątkowo wygodne, jeżeli dopiero zamierzasz wystartować ze swoim biznesem i zastanawiasz się skąd wziąć pieniądze na start i pierwszy okres działania.

Pożyczki unijne – podsumowanie

Pożyczki unijne jak widać z przedstawionego powyżej opisu są bardzo atrakcyjne dla przedsiębiorców. Każdy z pewnością znajdzie coś co pomoże mu w prowadzeniu i rozwoju swojej działalności. Występowanie o pożyczki komercyjne jest znacznie trudniejsze i częściej spotkasz się tam z odmową ich przyznania. W przypadku pożyczek unijnych nie ma wymogu tak rygorystycznego sprawdzania kondycji firmy, a część pożyczek właśnie służy do ich ratowania. Znacznie niższy koszt otrzymania takich funduszy, w porównaniu z kredytami bankowymi przyciąga do nich bardzo wielu przedsiębiorców. Ty także możesz z nich skorzystać.   

Jeżeli chcesz sprawdzić czy Twoja firma może ubiegać się o pożyczkę unijną skontaktuj się z nami, a my przedstawimy Ci spersonalizowaną propozycję.

Sprawdź również inne nasze usługi i produkty:

A jeśli zdecydujesz się na współpracę z nami zapytaj o gwarancję skuteczności. Z naszymi klientami rozliczamy się za sukces.

 

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Popularne artykuły

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.