Autor: Konrad

5/5 - ilość głosów (1)

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i Jednoosobowa Działalność Gospodarcza to dwa najpopularniejsze sposoby prowadzenia własnej działalności przez jedną osobę. Przed rejestracją trzeba jednak najpierw podjąć decyzję – co bardziej się opłaca. Co lepiej wybrać w 2024 roku?

Spółka z o.o. a JDG – zalety i wady

Spółkę z o.o. i JDG można porównywać, ponieważ spółkę również może założyć jedna osoba, będąc jedynym udziałowcem. Przewagę spółce daje fakt, że wspólnicy nie odpowiadają za zobowiązania swoim majątkiem. Tymczasem w JDG właściciel niestety odpowiada, co sprawia, że JDG wiąże się z większym ryzykiem. W 2024 roku na niekorzyść JDG wpływa również wzrost składek ZUS, ale warto pamiętać, że przedsiębiorcy rozpoczynający działalność mogą korzystać z obniżonych składek. Można również poszukać sposobów finansowania. Finansowanie JDG mamy również w naszej ofercie.

Na korzyść JDG wpływa łatwość założenia. Nie trzeba mieć kapitału na start i wystarczy tylko złożyć wniosek do CEiDG. Założenie spółki jest bardziej skomplikowane. Wymagany jest kapitał na start i wiele formalności, w tym rejestracja spółki w KRS. Ponadto jeszcze w przypadku JDG wystarczy prowadzenie uproszczonej księgowości, a spółki muszą prowadzić pełną księgowość. Do tego w przypadku spółek wiele formalności wymaga formy aktu notarialnego. Dlatego wybór między spółką z o.o. a JDG trzeba dobrze przemyśleć.

Podatki w spółce z o.o. i JDG

W Jednoosobowej Działalności Gospodarczej płaci się podatek dochodowy w wybranej przez siebie formie. Może to być podatek na zasadach ogólnych, liniowych czy ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. W spółce zaś oprócz podatku dochodowego CIT oraz podatek dochodowy wspólników przy wypłacie dywidend. Wybierając między spółką a JDG trzeba więc pamiętać o podwójnym opodatkowaniu spółki. Podatek CIT wynosi 19%, choć nowe spółki ze statusem małego podatnika mogą płacić obniżony – 9%. Natomiast wspólnicy przy wypłacie dywidend muszą odprowadzić podatek dochodowy od osób fizycznych wyliczany na podstawie skali podatkowej 12 lub 32% w drugim roku podatkowym. Jeśli chodzi zaś o podatek VAT zasady w spółkach i JDG są podobne.

JDG i spółka z o.o. a składki ZUS

Zarówno w JDG, jak i spółce z o.o. obowiązkowe są składki ZUS. Przedsiębiorcy w obu przypadkach mogą wybrać schemat opłacanych składek spośród dostępnych możliwości zależnych od etapu prowadzenia działalności. Znaczenie ma to, czy ktoś dopiero zaczyna prowadzenie działalności, wznawia ją (tu ważny też jest czas trwania zawieszenia), skończył okres trwania danej ulgi, osiąga wysokie przychody, dochodzi do zbiegu tytułów do ubezpieczeń, czy może jest emerytem.

Przez okres 6 miesięcy od rozpoczęcia działalności lub wznowienia po co najmniej 60 miesiącach zawieszenia można korzystać z ulgi na start i płacić jedynie składkę zdrowotną. Po upływie 6 miesięcy można przejść na składki preferencyjne i przez dwa lata płacić obniżone składki społeczne. Składkę zdrowotną trzeba płacić w pełnej wysokości zawsze.

Natomiast ci przedsiębiorcy, którzy w 2023 roku nie przekroczyli 120 000 zł, prowadząc działalność przez cały rok, od stycznia 2024 roku mogą korzystać z ulgi Mały ZUS plus. Zgłoszenia do tej ulgi można dokonać do końca stycznia 2024 r. Z ulgi Mały ZUS plus można korzystać przez 3 lata, po czym przez kolejne dwa trzeba płacić pełne składki, a później znów można wrócić do składek w ramach Małego ZUS-u plus.

W przypadku spółek z o.o. istnieje jednak możliwość uniknięcia składek ZUS. Niestety jednak jest to możliwe w przypadku normalnej spółki, gdzie osoba powołana na mocy uchwały na członka zarządu nie musi płacić składek. Jednoosobowa spółka traktowana jest pod względem składek tak samo, jak JDG.

Koszty prowadzenia spółki z o. o. i JDG

Jak zostało już wspomniane, założenie spółki wymaga większych nakładów finansowych niż JDG. Przede wszystkim do założenia spółki potrzebny jest kapitał zakładowy w wysokości min. 5000 zł, który może też być wniesiony w postaci np. maszyn. Spółkę można zarejestrować u notariusza lub przez internet. 

Druga opcja jest tańsza, ale nie można zapominać o rejestracji spółki w KRS, która wiąże się z kosztami sądowymi. Obsługa księgowa w przypadku pełnej księgowości spółki to z kolei koszt od 300 zł wzwyż. Sprawozdanie finansowe, które spółka musi składać, co roku kosztuje 140 zł, a w kwocie jest opłata sądowa oraz opłata za publikację w Monitorze Sądowym i Gospodarczym. Wybór między jedną a drugą formą działalności wymaga więc dokładnego przemyślenia swojej sytuacji finansowej, a najlepiej skorzystać z pomocy doradcy podatkowego. Chcąc założyć spółkę możesz również skorzystać z pomocy EIF – zobacz naszą ofertę finansowania spółek. Warto też wiedzieć, dlaczego spółkom z o. o. trudniej jest uzyskać kredyt.

Wskaźniki odsetkowe w innych krajach Europy

Warto również wiedzieć, jak wygląda sytuacja ze wskaźnikami odsetkowymi w innych krajach Europy. To ważne w razie chęci zaciągnięcia kredytu w walucie danego kraju. W innych krajach także stare wskaźniki zastępowane są nowymi. W Wielkiej Brytanii LIBOR zastępowany jest wskaźnikiem SONIA. W strefie Euro obowiązujący wkaźnik EONIA zastępowany jest wskaźnikiem €STR. Frankowiczów na pewno interesuje sytuacja w Szwajcarii. Tutaj dotychczasowy CHF LIBOR zastępuje SARON. Czy w Polsce przejście z WIBOR-u na WIRON okaże się sukcesem, czy przyniesie komplikacje – czas pokaże.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.