5/5 - ilość głosów (1)

Wibor i wiron to dwa pojęcia, które często pojawiają się w kontekście wszelkiego rodzaju kredytów bankowych. Oba są ważnymi wskaźnikami odsetkowymi, z tym że ten pierwszy to klasyk znany od lat, a drugi to jego nowoczesna alternatywa. Czym jest WIBOR, a czym WIRON i jakie są różnice między nimi? Dlaczego wskaźniki odsetkowe są tak ważne w kontekście kredytów?

Czym jest WIBOR?

Wibor to skrót od Warszawskiej Interbankowej Stopy Oprocentowania (Warsaw Interbank Offered Rate). Jest to średnia stopa, po której banki udzielają sobie pożyczek na rynku międzybankowym. Wibor jest wyznaczany codziennie przez Narodowy Bank Polski na podstawie danych z kilkunastu banków. Wibor ma kilka wariantów, najczęściej stosowane są Wibor 1 M (miesięczny), Wibor 3M (na trzy miesiące) i Wibor 6M (na sześć miesięcy) w zależności od produktu finansowego.

WIBOR został wprowadzony na polski rynek na początku lat 90, niedługo po przemianach gospodarczych, które zapoczątkowały transformację Polski w kierunku gospodarki rynkowej. Opracowywany jest na podstawie transakcji depozytowych.

Czym jest WIRON?

WIRON to skrót od Warszawskiej Interbankowej Stopy Referencyjnej (Warsaw Interest Rate Overnight). Jest to średnia stopa, po której banki przyjmują depozyty od innych banków na rynku międzybankowym. Wiron jest również wyznaczany codziennie przez Narodowy Bank Polski na podstawie danych z kilkunastu banków. Wiron ma również kilka wariantów, w zależności od okresu, na jaki przyjmowane są depozyty. Najczęściej stosowane są Wiron 3M (na trzy miesiące) i Wiron 6M (na sześć miesięcy). Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej podjął decyzję o przesunięciu momentu konwersji WIBOR na WIRON na rok 2027. Początkowo wycofanie WIBOR-a było planowane do 2025 roku. Niektóre banki już zaczęły stosować WIRON zamiast WIBOR. 

Naliczanie WIBOR-u i WIRON-u

WIBOR i WIRON są dwoma różnymi wskaźnikami służącymi do określania stopy procentowej dla kredytów i innych transakcji. WIBOR bazuje na deklaracjach banków, natomiast WIRON na rzeczywistych transakcjach z uwzględnieniem działań dużych przedsiębiorstw, co zapewnia temu wskaźnikowi rzetelność. WIBOR jest ustalany prawie codziennie, ale jego wartość nie jest zależna od poprzednich. WIRON zaś jest naliczany w postaci procentu składanego z dziennych notować przez ostatnie 3 miesiące. Jest więc bardziej dynamiczny niż WIBOR. Całkowita zamiana WIBOR na WIRON ma nastąpić do 2027 roku. Na razie oba wskaźniki będą stosowane równocześnie. Banki już zaczęły przygotowywać aneksy do umów kredytowych, by chronić klientów przed skutkami wprowadzenia nowego wskaźnika.

Dlaczego te wskaźniki są takie ważne?

WIBOR i WIRON są niezwykle ważne, ponieważ stanowią podstawę do ustalania oprocentowania kredytów i lokat bankowych. Kredyty są zazwyczaj oprocentowane według wzoru: marża banku + WIBOR. Oznacza to, że im wyższy jest WIBOR, tym wyższa jest rata kredytu. Lokaty bankowe są zazwyczaj oprocentowane według wzoru: marża banku + WIRON. Oznacza to, że im wyższy jest WIRON, tym wyższe jest oprocentowanie lokaty.

Warto więc śledzić zmiany WIBOR-u i WIRON-u, ponieważ mają one bezpośredni wpływ na Twoją sytuację finansową. Możesz znaleźć aktualne wartości tych stóp na stronach internetowych Narodowego Banku Polskiego lub w serwisach informacyjnych. A jeśli szukasz kredytu dla swojej firmy, zobacz naszą ofertę kredytów dla firm.

Wskaźniki odsetkowe w innych krajach Europy

Warto również wiedzieć, jak wygląda sytuacja ze wskaźnikami odsetkowymi w innych krajach Europy. To ważne w razie chęci zaciągnięcia kredytu w walucie danego kraju. W innych krajach także stare wskaźniki zastępowane są nowymi. W Wielkiej Brytanii LIBOR zastępowany jest wskaźnikiem SONIA. W strefie Euro obowiązujący wkaźnik EONIA zastępowany jest wskaźnikiem €STR. Frankowiczów na pewno interesuje sytuacja w Szwajcarii. Tutaj dotychczasowy CHF LIBOR zastępuje SARON. Czy w Polsce przejście z WIBOR-u na WIRON okaże się sukcesem, czy przyniesie komplikacje – czas pokaże.

Jeżeli szukasz finansowania dla swojej firmy przedstawimy Ci spersonalizowaną propozycję.

Sprawdź również inne nasze usługi i produkty:

A jeśli zdecydujesz się na współpracę z nami zapytaj o gwarancję skuteczności. Z naszymi klientami rozliczamy się za sukces.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.