Spis treści
Kredyty wydają się korzystnym i dość szybkim sposobem na pozyskanie dodatkowego finansowania dla firmy, zwłaszcza na większe inwestycje, zakup nieruchomości czy pojazdu. Jednak zaciągnięcie ich bez dokładnego przemyślenia lub niekorzystne sytuacje na rynku mogą spowodować problemy z ich spłatą, a co za tym idzie rosnące zadłużenie. Ratunkiem w takiej sytuacji może być kredyt konsolidacyjny. Co to za kredyt i czym różni się od kredytu gotówkowego?
Czym jest kredyt konsolidacyjny, a czym gotówkowy?
Kredyt konsolidacyjny to rodzaj pożyczki, która pozwala na połączenie kilku kredytów w jeden i spłacanie tylko jednej raty. Kredyt konsolidacyjny może być korzystny, jeśli chcesz obniżyć wysokość raty, wydłużyć okres spłaty lub zmienić warunki umowy. Kredyt gotówkowy to natomiast pożyczka, którą możesz przeznaczyć na dowolny cel. W firmie można go użyć na zakup sprzętu, remont, zakup pojazdu, nieruchomości lub inne potrzeby. Kredyt gotówkowy jest łatwo dostępny i nie wymaga przedstawiania zaświadczeń o dochodach ani zabezpieczeń. Kredyt gotówkowy może być przydatny, jeśli potrzebujesz szybko pieniędzy na nieprzewidziane wydatki lub sposobu na sfinansowanie jakiegoś niezbędnego zakupu czy inwestycji. Takie kredyty można skonsolidować.
Kto może zaciągnąć kredyt konsolidacyjny, a kto gotówkowy i w jaki sposób?
Kredyt konsolidacyjny i gotówkowy są przeznaczone dla osób, które mają zdolność kredytową i stałe źródło dochodu. Aby uzyskać takie kredyty, trzeba spełnić warunki banku, którego ofertę się wybrało. Zazwyczaj trzeba mieć ukończone 18 lat, być obywatelem Polski i posiadać konto bankowe. Ponadto bank może sprawdzić historię kredytową firmy i ocenić ryzyko niespłacenia pożyczki. Kredyt gotówkowy może zaciągnąć każda osoba fizyczna lub firma na dowolny cel. Konsolidacyjny natomiast jest przeznaczony dla osób mających już inne zobowiązania. Jest dobrym rozwiązaniem dla osób lub firm zadłużonych, które nie radzą sobie ze spłatą. Ponadto może okazać się nieocenioną pomocą dla osób, które spłacają inne kredyty na niekorzystnych warunkach, chcą uporządkować swoje finanse i płacić jedną ratę, zamiast musieć pamiętać o kilku, czy potrzebują dodatkowych pieniędzy, ale przy obecnym zadłużeniu nie mogą uzyskać kolejnego kredytu.
Chcąc złożyć wniosek o kredyt konsolidacyjny lub gotówkowy, można to zrobić przez internet, telefon lub osobiście w placówce banku. Trzeba wypełnić formularz i podać swoje dane osobowe, kontaktowe oraz finansowe. Bank może poprosić także o dostarczenie dodatkowych dokumentów, takich jak dowód osobisty, umowa o pracę lub oświadczenie o dochodach. Po złożeniu wniosku bank dokona analizy sytuacji firmy i podejmie decyzję o przyznaniu lub odmowie udzielenia kredytu. W przypadku starania się o kredyt konsolidacyjny konieczne może być przedstawienie dokumentów dotyczących posiadanych zobowiązań, które chce się skonsolidować. Jeśli obawiasz się formalności czy nieodpowiedniej oferty, możesz skorzystać z oferty kredytów konsolidacyjnych EIF, który pomaga wybrać ofertę i wszystko załatwić.
Jakie kredyty można skonsolidować i jakie są rodzaje kredytów konsolidacyjnych?
W ramach kredytu konsolidacyjnego można łączyć pożyczki i kredyty gotówkowe, kredyty mieszkaniowe, samochodowe, karty kredytowe, a nawet limit w rachunku osobistym. Banki indywidualnie mogą określać rodzaj produktów podlegających konsolidacji w danym banku. Istnieją dwa rodzaje kredytów konsolidacyjnych – gotówkowe i hipoteczne.
Kredyt konsolidacyjny gotówkowy udzielany jest tak samo, jak każdy kredyt na dowolny cel i bez zabezpieczeń. Maksymalna wysokość także jest zbliżona i wynosi 200 000 zł, a okres spłaty do 10 lat. Można więc w ramach takiego kredytu połączyć inne kredyty niezabezpieczone i o niewysokich kwotach. Kredyt konsolidacyjny hipoteczny zaś jest udzielany pod zabezpieczenie na hipotece nieruchomości. Kwota zależy od wartości ubezpieczenia i może być bardzo wysoka, przez co długi jest także okres spłaty – nawet 30 lat. Jest przeznaczony do konsolidacji dużych kredytów hipotecznych czy mieszkaniowych.
Kredyty konsolidacyjne pozwalają zaoszczędzić zarówno na łącznej kwocie odsetek, a także na wysokości raty. Jest to więc korzystna opcja, ale trzeba pamiętać, że banki zwykle nie chcą konsolidować chwilówek i pożyczek z innych instytucji. Warto też wiedzieć, że niewiele banków daje możliwość skonsolidowania kredytów konsolidacyjnych.
Popularne artykuły
Umów się na bezpłatną konsultację
Zadzwoń (22)
Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.