Autor: Robert

Oceń ten artykuł

Czym różni się pożyczka unijna od kredytu bankowego? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chcą uzyskać finansowanie na rozwój swojej działalności gospodarczej. Obie formy wsparcia mają swoje wady i zalety, a wybór najlepszej zależy od indywidualnej sytuacji przedsiębiorcy.

Czym jest pożyczka unijna?

Pożyczka unijna to forma wsparcia finansowego, która pochodzi z funduszy europejskich i jest udzielana przez instytucje pośredniczące, głównie fundusze pożyczkowe lub rzadziej banki. Pożyczka unijna ma na celu wspieranie rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, zwłaszcza w sektorach priorytetowych dla polityki regionalnej i społecznej Unii Europejskiej. Pożyczka unijna ma kilka zalet, takich jak:

  • niższe oprocentowanie niż kredyt bankowy,
  • dłuższy okres kredytowania (nawet do 15 lat),
  • możliwość uzyskania karencji w spłacie kapitału (nawet do 2 lat),
  • możliwość skorzystania z dotacji na częściową spłatę pożyczki lub na pokrycie kosztów inwestycji.

Niestety wiedza na temat pozyskiwania i dostępności pożyczek unijnych jest niewielka, a same fundusze są ograniczone i często szybko się kończą. Jeśli szukasz pożyczki unijnej dla swojej firmy, sprawdź ofertę pożyczek unijnych EIF. 

W wypadku starania się o środki konieczne jest również spełnienie kryteriów zgodności z celami i priorytetami funduszy europejskich – nie każda działalność gospodarcza może być finansowana z pożyczki unijnej, a przedsiębiorca musi wykazać, że jego projekt przyczynia się do rozwoju regionalnego lub społecznego, a w wypadku tzw. pożyczek płynnościowych ma na celu poprawę kondycji finansowej firmy.

Czym jest kredyt bankowy dla firm?

Kredyt bankowy to forma wsparcia finansowego, która pochodzi z własnych środków banku i jest udzielana na podstawie analizy zdolności kredytowej i wiarygodności przedsiębiorcy. Kredyt bankowy ma na celu wspieranie różnych potrzeb finansowych przedsiębiorstw, takich jak bieżąca działalność czy inwestycje. Kredyty bankowe są szeroko dostępne, a ich oferta jest bardzo różnorodna. 

W EIF pomagamy uzyskać różne kredyty bankowe, nawet hipoteczne czy konsolidacyjne. 

Warunki kredytu bankowego są ustalane indywidualnie z klientem i mogą być negocjowane w zależności od sytuacji rynkowej i konkurencji, a rodzaj i cel działalności nie ma znaczenia. Niestety jednak kredyt bankowy ma kilka wad:

  • oprocentowanie – kredyt bankowy jest droższy niż pożyczka unijna, a jego koszt zależy od wielu czynników, takich jak ryzyko kredytowe, marża banku czy stopy procentowe.
  • brak lub ograniczona możliwość uzyskania karencji w spłacie kapitału – kredyt bankowy wymaga regularnej spłaty odsetek i kapitału, a ewentualne odroczenie spłaty jest trudne do uzyskania i wiąże się z dodatkowymi kosztami.
  • wymagania dotyczące zabezpieczenia kredytu – kredyt bankowy wymaga często przedstawienia dodatkowych gwarancji, poręczeń lub zabezpieczenia na majątku
  • brak możliwości skorzystania z dotacji lub doradztwa – kredyt bankowy nie daje dostępu do żadnych form wsparcia dodatkowego, takiego jak dotacje na spłatę kredytu, pokrycie kosztów inwestycji czy bezpłatne doradztwo i szkolenia.

Kto może uzyskać kredyt bankowy, a kto skorzystać z pożyczki unijnej?

To zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj i wielkość działalności gospodarczej, planowana inwestycja, zdolność kredytowa, historia finansowa czy preferencje przedsiębiorcy. Pożyczka unijna jest trudniejsza do uzyskania, aczkolwiek można skorzystać z korzystniejszych warunków i dodatkowego wsparcia, a korzystają z nich głównie mniejsze firmy z sektora MŚP. Kredyty na bardzo dobrych warunkach są łatwiejsze do uzyskania dla dużych i stabilnych przedsiębiorstw, które mają dobrą zdolność kredytową i wiarygodność finansową lub chcą uzyskać większą kwotę i większą elastyczność finansowania. 

W celu pozyskania jednego czy drugiego zobowiązania konieczne jest złożenie wniosku wraz z wieloma załącznikami dotyczącymi planowanych inwestycji, finansów firmy, potwierdzającymi, że firma jest zarejestrowana czy dotyczącymi zabezpieczenia zobowiązania. Przydadzą się także zaświadczenia o niezaleganiu z opłatami. W EIF pomagamy zgromadzić wszystkie niezbędne dokumenty i przejść cały proces wnioskowania w obu przypadkach.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.