Autor: Robert

Oceń ten artykuł

Masz rewelacyjny pomysł biznesowy czy technologiczny i chcesz go rozwinąć? Nie wiesz, jak znaleźć na to finansowanie? Dowiedz się, skąd startupy biorą pieniądze na swoją działalność.

W obecnych czasach bardzo wiele nowych usług czy technologii jest wprowadzanych przez startupy. W licznych przypadkach wymaga to bardzo dużych nakładów (na przykład na badania czy na uruchomienie produkcji). Skąd te firmy biorą tak ogromne pieniądze przeznaczane na ich rozwój? Poniżej zostały opisane najważniejsze źródła finansowe, z których mogą skorzystać startupy. 

Co to w ogóle jest startup?

Nie ma jednej spójnej definicji startupów. Ogólnie przyjmuje się, że są to firmy na wczesnym etapie tworzenia, które chcą stworzyć nową usługę czy nową technologię. Właśnie dlatego mogą one mieć trudności ze zdobyciem pieniędzy na działalność. Potrzebują one ich zazwyczaj bardzo dużo i nie ma gwarancji, że uda się pokonać bariery techniczne lub czy nowy produkt albo też usługa przyjmie się na bardzo konkurencyjnym rynku. Kluczową więc rzeczą, która pozwala na klasyfikację firmy jako startupu, jest początkowa faza rozwoju oraz innowacyjność.    

Skąd wziąć pieniądze na rozwój swojej działalności?

W celu pozyskania odpowiednich funduszy na działalność można skorzystać z jednego z kilku typowych źródeł finansowania. Oto one:

  • kapitał własny – to najprostsze rozwiązanie. Jest ono określane jako boostrapping. Działalność rozpoczynana jest za pieniądze własne założyciela czy pieniądze pożyczone od rodziny. Wiele startupów tak zaczyna. Jednak w większości przypadków tych pieniędzy nie wystarcza i dlatego w kolejnych etapach rozwoju korzysta się z finansowania zewnętrznego;
  • aniołowie biznesu – tak nazywane są majętne osoby, które chętnie inwestują w nowe i obiecujące technologie czy pomysły. W większości przypadków takimi osobami są przedsiębiorcy, którzy odnieśli sukces w swojej działalności i teraz mają zarówno zasoby finansowe, jak i doświadczenie, którym mogą wesprzeć dopiero startujące inicjatywy. To bardzo dobre rozwiązanie dla osób, które mają małe doświadczenie biznesowe, anioł biznesu wprowadzi ich w ten świat i podpowie, jak załatwić wiele spraw – to naprawdę bardzo duża pomoc. Standardowo anioł biznesu za włożone w nowy projekt pieniądze oraz swoją wiedzę, obejmuje wynegocjowaną część udziałów w przedsięwzięciu;   
  • Venture Capital – to specjalistyczne fundusze inwestycyjne. Ich działalnością jest nabywanie udziałów lub też akcji startupów, które uznają za najbardziej obiecujące. Fundusze tego typu zazwyczaj starają się zrealizować swój zysk, sprzedając udziały, gdy działalność się rozwinie i jej wartość znacznie wzrośnie;
  • kredyt bankowy – to teoretycznie proste rozwiązanie, jednak czym bardziej śmiały jest Twój projekt, tym trudniej będzie na niego uzyskać kredyt w banku. Banki starają się minimalizować ryzyko i nie są zbyt chętne do kredytowania innowacyjnych rzeczy, które mogą być genialne, ale mogą też ponieść spektakularną klęskę;
  • dotacje rządowe, europejskie, programy PARP, granty NCBiR – to bardzo ciekawe źródła ze względu na często znacznie lepsze warunki, niż na przykład kredyt w banku lub też po prostu możesz otrzymać pieniądze jako grant na badania. Tutaj bardzo istotna jest branża oraz lokalizacji Twojej działalności, gdyż wiele programów jest ograniczone właśnie takimi warunkami. Jeżeli planujesz swoją działalność, to warto, abyś sprawdził, co ma do zaoferowania Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz jakie granty na badania możesz otrzymać z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju;   
  • crowdfunding – to jeden z najszybciej zyskujących zwolenników sposobów finansowania bardzo wielu rzeczy w współczesnym świeci. Crowdfunding oznacza pozyskanie pieniędzy od bardzo wielu zwykłych ludzi, którzy uwierzą w wizję, którą im przedstawisz. Tutaj jest chyba najłatwiej wystartować, jeżeli nie dysponujesz żadnym kapitałem początkowym. Crowdfunding może polegać na zebraniu wpłat na poczet towarów, które wyślesz dopiero po ich wyprodukowaniu – taka bardzo wczesna przedsprzedaż – jak i może to być crowdfunding udziałowy, gdzie osoby wpłacające pieniądze, zostaną współwłaścicielami Twoje firmy. To od Ciebie zależy, z której z tych form skorzystasz.

Finansowanie startupów – podsumowanie

Jeżeli zatem masz świetny pomysł na innowacyjny biznes, na nową usługę czy nowe rozwiązanie techniczne to masz szerokie możliwości uzyskania finansowania na to. Tylko od Ciebie zależy, jak dobrze się do tego przygotujesz, tworząc swoją prezentację czy opowiadając o tym, co chcesz zrobić – potencjalnym inwestorom czy bankowi, który może udzielić Ci kredytu. Spełnij swoje marzenia i zrealizuj pomysł, który może przynieść Ci wielkie pieniądze i oczywiście satysfakcję.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.