Autor: Robert

Oceń ten artykuł

Pożyczki pozabankowe dla firm to sposób pozyskania pieniędzy często wybierany przez wielu przedsiębiorców. Dowiedz się, dlaczego tak się dzieje? 

Przy myśleniu o wzięciu pożyczki pierwszą rozważaną możliwością są zazwyczaj banki, ale nie zawsze jest to możliwe lub opłacalne. Dowiedz się, kiedy lepiej jest udać się do wyspecjalizowanych firm udzielających pożyczek dla firm.

Kto udziela pożyczek firmom?

Banki udzielają kredytów firmom na podstawie prawa bankowego, które dość dokładnie określa zasady, których muszą te instytucje przestrzegać. Pożyczki udzielane przez firmy przedsiębiorcom są często jedyną możliwością uzyskania pieniędzy przez wiele działalności w trudnej sytuacji lub też takich dopiero rozpoczynających swoją działalność. Każda firma udzielająca pożyczek powinna posiadać odpowiedni wpis w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych i Pośredników Kredytowych. Rejestr ten jest prowadzony przez Komisję Nadzoru Finansowego i każdy może sprawdzić, czy dana firma jest w nim uwidoczniona. Sprawdź koniecznie, czy firma, z której usług chcesz skorzystać, posiada taki wpis i czy wszystkie dane się zgadzają.

Rodzaje pożyczek pozabankowych dla firm

Tutaj istnieje bardzo dużą różnorodność na rynku, każda firma może oferować inne pożyczki na trochę innych zasadach. Ogólnie można je jednak podzielić na:

  • pożyczki dla przedsiębiorców na bieżącą działalność – często określane jako chwilówki – przeznaczane na bieżącą działalność przedsiębiorstwa – najczęściej stosowana forma, dotyczy zwykle małych sum (do 15-20 tysięcy złotych) i nie wymaga zazwyczaj sprawdzania w bazie BIK, w ZUS czy US. Najczęściej trzeba je spłacić w ciągu 30, 45 lub nawet 60 dni;
  • pożyczki dla przedsiębiorców na spłatę rat – pożyczka udzielana na spłatę innych rat, ponieważ jest udzielana ‘po kawałku’, możesz wnioskować o większe sumy rozłożone na kilka lat;
  • pożyczki dla przedsiębiorców pod hipotekę – pożyczka hipoteczna często stosowana przy większych sumach;
  • pożyczki dla przedsiębiorców pod zastaw – podobnie, jak pożyczka hipoteczna tylko tutaj zastawem mogą być pojazdy czy maszyny;
  • pożyczki dla nowych przedsiębiorstw – pożyczki dla przedsiębiorstw, które nie mogą się jeszcze wykazać zdolnością kredytową;
  • pożyczki dla przedsiębiorców pomostowe – pożyczki, które przeznaczane są na spłatę zaległości, co pozwala firmom starać się o dotacje czy kredyty bankowe na większe sumy.

Istotną różnicą jest to, że kredyt ma bardzo jasno określony cel i tylko na niego można wydatkować otrzymane pieniądze. Pożyczki gotówkowe nie mają takiego ograniczenia i możesz te środki wydawać według własnego uznania.

Kto powinien zwrócić się do firmy pożyczkowej zamiast do banku?

Oferta firm pożyczkowych jest konkurencyjna dla tego co proponują banki ze względu na znacznie łatwiejszą i szybszą procedurę. I właśnie dlatego większość klientów to przedsiębiorstwa, które miałyby kłopot z uzyskaniem kredytu bankowego. Dzieje się tak z kilku powodów, są to między innymi:

  • negatywny wpis w Biurze Informacji Kredytowej;
  • negatywny wpis w Biurze Informacji Gospodarczej;
  • wpis w krajowym Rejestrze Długów;
  • zadłużenie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych;
  • zadłużenie w Urzędzie Skarbowym;
  • zbyt krótki czas działania firmy – banki bardzo często wymagają 12 miesięcy, 18 miesięcy czy nawet 2 lata działania firmy dla uzyskania kredytu.

Większość banków nie sprawdza tych rzeczy szczegółowo, tylko automatycznie odrzuca wszystkie wnioski, które nie spełniają któregoś z powyższych warunków, chociaż nie muszą one oznaczać bardzo złej sytuacji firmy a tylko chwilowe kłopoty. Właśnie to powoduje, że u takich firm wielu przedsiębiorców szuka pomocy i otrzymuje zarówno mniejsze, jak i całkiem spore sumy na prowadzenie swojej działalności. Pamiętaj, żeby dokładnie sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej i wnikliwie przeczytać umowę. W celu znalezienie najlepszej oferty możesz skorzystać z wielu internetowych rankingów czy też usług wyspecjalizowanych firm doradczych. Porównywanie ofert najlepiej jest wykonać przy pomocy RRSO, czyli Rzeczywistej Rocznej Stopy Oprocentowania. RRSO powinna zawierać wszystkie koszty, czyli oprocentowanie pożyczki oraz wszelkie konieczne opłaty – prowizje itp.

Firmy pożyczkowe z reguły nie informują Biura Informacji Kredytowej o udzielanych pożyczkach, co ma duże znaczenie dla przedsiębiorców. Jeżeli starają się oni w banku o inny kredyt, to bank nie dowie się o tym zadłużeniu. Minusem takiego rozwiązania jest jednak nietworzenie sobie dobrej historii kredytowej, która jest przydatna przy wnioskowaniu o kolejne pożyczki.

Jeżeli więc z jakichkolwiek powodów masz problem z otrzymaniem kredytu w banku dla Twojej firmy, to możesz zwrócić się po pożyczkę do sektora pozabankowego. Tutaj warunki uzyskania pomocy mogą być znacznie prostsze, zwłaszcza przy niedużych sumach pożyczanych na krótki okres co często ratuje przedsiębiorców, których firmy mają mniejsze czy większe kłopoty z płynnością finansową, ale wciąż mają potencjał i mogą przynosić zyski, które pozwolą na spłatę zaciągniętych zobowiązań.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.