Autor: Robert

Oceń ten artykuł

Dotacja unijna oraz pożyczka unijna to dwie różne, choć podobne, rzeczy i trzeba je umieć odróżniać. Dowiedz się wszystkiego na temat unijnych pożyczek oraz unijnych dotacji dla przedsiębiorstw.

W kilku poniższych akapitach dowiesz się, która z tych form będzie lepsza i dlaczego. To, w jaki sposób finansujesz swoje przedsięwzięcia biznesowe, jest kluczowe dla przynoszonych przez nie dochodów, dlatego muszą to być przemyślane decyzje.

Dotacja unijna dla firm

Dotacja to w najprostszym ujęciu pieniądze otrzymane na pewien konkretny cel, których nie trzeba zwracać. To bardzo atrakcyjna form pozyskania pieniędzy dla firmy. To powód, dla którego dotacje są zazwyczaj przyznawane w ograniczonej liczbie. Do minusów można zaliczyć to, że dotacje standardowo wymagają dwóch ważnych rzeczy takich jak:

  • wkład własny;
  • dokładne rozlicznie wydatkowania otrzymanych pieniędzy.

Zatem starając się o dotację na jakiś konkretny cel, konieczne jest posiadanie dokładnego planu co i jak chce się zrealizować oraz gotówki na wkład własny, który może być wymagany w bardzo różnej wysokości w zależności od konkretnego celu, na który przeznaczona jest dotacja. Otrzymanie dotacji to zazwyczaj długi proces wymagający dostarczania wielu dokumentów i dokładnej weryfikacji firmy.

Pożyczka unijna dla firm

Pożyczki unijne są łatwiejsze w otrzymaniu, z czego korzysta bardzo wielu przedsiębiorców. Największą zaletą jest oprocentowanie, które zazwyczaj jest znacznie niższe niż to, które jest stosowane przy kredytach bankowych lub pożyczkach pozabankowych. W ofercie różnych instytucji znajdują się pożyczki unijne takie jak:

  • pożyczka unijna na start;
  • pożyczka unijna obrotowa;
  • pożyczka unijna na rewitalizację;
  • pożyczka unijna rozwojowa;
  • pożyczka unijna inwestycyjna.

Organizacją systemu udzielania pożyczek zajmuje się Bank Gospodarstwa Krajowego a fizycznym ich udzielaniem podmioty z nim współpracujące takie jak banki komercyjne, banki spółdzielcze, fundusze pożyczkowe, agencje rozwoju regionalnego i wiele podobnych instytucji. Jedną z inicjatyw jest JEROMIE, czyli Joint European Resourses for Micro-to-Medium Enterprises – Wspólne Europejskie Zasoby dla Przedsiębiorstw Mikro i Średnich. W ramach tego programu przedsiębiorcy mogą otrzymać pożyczki takie jak:

  • pożyczka płynnościowa – pożyczka na bieżącą działalność dla firm, które poniosły straty z powodu epidemii Covid-19 lub też rosyjskiej agresji. Maksymalna wysokość pożyczki to 1 milion złotych, a jej oprocentowanie wynosi 0 procent. Zabezpieczeniem pożyczki może być poręczenie przedsiębiorcy lub też hipoteka. Pieniądze mogą zostać wydane na praktycznie dowolne cele takie jak składki ZUS, US, wynagrodzenia pracowników, raty innych pożyczek, spłaty zobowiązań handlowych i tym podobne;
  • pożyczka rozwojowa, mikropożyczka – pożyczka nawet do 3 milionów złotych na rozwój przedsiębiorstwa. Oprocentowanie wynosi od 2,8 procenta;
  • pożyczka na termomodernizację i OZE – pożyczka na termomodernizację lub wdrażanie odnawialnych źródeł energii do 10 milionów złotych. Oprocentowanie wynosi 0,5 procenta. Maksymalny okres karencji to nawet 12 miesięcy.

Jak starać się o pieniądze z unii na rozwój swojego przedsiębiorstwa?

Z powodu mnogości różnego rodzaju programów o zasięgu ograniczonym czasowo, regionalnie czy też branżowo staranie się o pieniądze z unii nie jest zadaniem łatwym. Jeśli o tym myślisz, sprawdzaj regularnie, jakie fundusze są oferowane w Twoim regionie. Tego typu informacje znajdziesz na stronie Krajowego Banku Gospodarstwa, poszczególnych ministerstw i wielu rządowych agencji. Możesz także skorzystać z profesjonalnego doradztwa firm specjalizujących się w występowaniu o unijne pieniądze. W poszczególnych programach konieczne jest często wypełnianie dość skomplikowanych wniosków i załączanie wielu dokumentów. Wiele z tych aplikacji jest odrzucanych ze względów formalnych, warto więc skorzystać z pomocy kogoś, kto ma doświadczenie w wypełnianiu tego typu wniosków.

Dotacje unijne wydają się najatrakcyjniejszą opcją, gdyż są to fundusze, których nie musisz oddawać. Ich otrzymanie jest jednak najtrudniejsze, co powoduje, że nie wszyscy w ogóle o nie występują. Z dotacji trzeba się także bardzo skrupulatnie rozliczyć, dokumentując, na co została wydana. Łatwiej otrzymać jest unijną pożyczkę, która też jest bardzo atrakcyjna, gdyż jest zazwyczaj bardzo nisko oprocentowana oraz często mogą ją otrzymać firmy niekwalifikujące się do otrzymania kredytu w komercyjnym banku – dotyczy to głównie pożyczek na rozpoczęcie działalności.

Oczywiście jeżeli w Twoim regionie czy branży nie ma atrakcyjnych ofert pożyczek lub dotacji unijnych to pozostają Ci źródła finansowania takie jak kredyt w banku komercyjnym lub też pożyczka pozabankowa oraz krajowe programy wsparcia przedsiębiorców. Przed zaciąganiem jakichkolwiek zobowiązań powinieneś dokładnie zapoznać się z tym co jest dostępne dla Twojego przedsiębiorstwa we wszystkich źródłach, tylko w ten sposób możesz dokonać najlepszego wyboru.

Jeżeli szukasz finansowania dla swojej firmy, skontaktuj się z nami, a my przedstawimy Ci spersonalizowaną propozycję.

Sprawdź również inne nasze usługi i produkty:

A jeśli zdecydujesz się na współpracę z nami zapytaj o gwarancję skuteczności. Z naszymi klientami rozliczamy się za sukces.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.