Autor: Robert

Oceń ten artykuł

Firmy nierzadko idą kontrahentom na rękę, dając im dość długie terminy na zapłatę faktur. Nierzadko też muszą zmagać się z klientami, którzy potrafią naprawdę długo z opłatami zwlekać. Tymczasem należności nie poczekają, aż klienci zapłacą. Firma także ma terminy na zapłaty swoich zobowiązań, których nie powinna przekraczać i się niepotrzebnie zadłużać. Nieocenioną pomocą może więc okazać się faktoring. Co to takiego i jak działa?

Czym jest faktoring?

Faktoring pozwala zapobiec tworzeniu się zatorów płatniczych, czyli sytuacji, kiedy firma nie może opłacić swoich zobowiązań z powodu braku zapłat za faktury od kontrahentów. Dzięki faktoringowi firmy mogą regulować swoje zobowiązania bez zadłużania się. Usługa polega na wykupie przez faktora faktur od klienta będącego dostawcą lub wykonawcą usług na rzecz kontrahentów.

Jak działa faktoring?

Działanie faktoringu jest bardzo proste. Polega on na tym, że klient firmy faktoringowej przesyła do niej swoje faktury, a faktor je finansuje, czyli przelewa środki bezpośrednio na firmowe konto klienta. Klient nie musi martwić się nieopłaconymi fakturami, a faktor już sam zajmuje się ściągnięciem należności od kontrahentów. Faktoring to najlepsze rozwiązanie dla firm, które poszukują szybkich sposobów na finansowanie działalności. Pieniądze za faktury firma otrzymuje bowiem od ręki, bo faktor płaci jeszcze w tym samym dniu, w którym przekazała mu faktury.

Jakie korzyści daje faktoring?

Faktoring jest bardzo często wybieraną usługą przez przedsiębiorców. Korzyści z korzystania z niego jest naprawdę bardzo wiele. Zacznijmy od tego, że płatności faktoringowe są w pełni bezpieczne. Dodatkowo przedsiębiorca może mieć pewność zachowania płynności finansowej firmy, bo nie musi zadłużać się tylko dlatego, że przez brak opłat od kontrahentów nie może pokryć swoich zobowiązań. Firma może więc nie tylko przestać obawiać się o bieżące wydatki, ale także spokojnie planować przyszłe inwestycje czy zakupy. Firma płaci swoim dostawcom na czas, terminowo realizuje zlecenia, a pracownicy nie muszą martwić się o swoje wypłaty. Faktoring może więc pomóc w budowaniu wizerunku solidnej firmy oraz rzetelnego partnera biznesowego. Dzięki niemu więc łatwiej można pozyskać uczciwych kontrahentów. Faktoring pełni rolę dodatkowego finansowania przedsiębiorstwa i ułatwia zarządzanie finansami. Przedsiębiorca nie musi tracić czasu na wysyłanie klientom ponagleń, windykacji należności czy szukanie innych dodatkowych sposobów finansowania. Faktoring jest więc ogromną oszczędnością czasu dla firm.

Ile kosztuje faktoring?

Oczywiście, żeby nie było tak różowo, za faktoring też trzeba płacić. Firmy faktoringowe też muszą zarobić środki, by móc finansować faktury klientów, zanim otrzymają pieniądze od ich kontrahentów. Koszt faktoringu zależy od wybranego produktu faktora. W niektórych przypadkach płaci się miesięczną opłatę za limit faktoringowy, przyznany przez faktora. Niekiedy też opłatą są dzienne prowizje od sfinansowanych faktur. Można także trafić na oferty z opłatą abonamentową bez dodatkowych opłat za finansowanie czy opłaty administracyjne. Wybierając firmę faktoringową, dobrym rozwiązaniem jest przejrzeć różne oferty, bo każda może mieć różnorodne opłaty. Faktorzy mogą także naliczać dodatkowe koszty, na których należy się skupić w umowie. Trzeba pamiętać, że wiele firm faktoringowych stosuje rozliczenia miesięczne, czyli gdyby się zdarzyło, że kontrahent opłaci fakturę po 40 dniach, klient faktora zapłaci dwa razy więcej, bo rozpoczął się już nowy miesiąc korzystania z usługi.

Faktoring a prawo

Według prawa faktoring nie jest usługą bankową, więc osoby chcące wykonywać taką działalność nie muszą uzyskiwać zezwoleń niezbędnych do czynności bankowych. Założenie takiej działalności nie jest więc trudne, a w dodatku można liczyć na spore zarobki ze względu na popularność faktoringu wśród firm. Jednak firmy faktoringowe muszą stosować się do przepisów dotyczących takich firm – dotyczy to praw i obowiązków, a umowy muszą posiadać więcej elementów związanych z monitorowaniem wierzytelności czy kontrolą wypłacalności kontrahentów. Faktoring jest więc w pełni bezpieczny i przynosi korzyści zarówno dla firm, jak i dla faktorów.

Jeżeli szukasz finansowania dla swojej firmy, skontaktuj się z nami, a my przedstawimy Ci spersonalizowaną propozycję.

Sprawdź również inne nasze usługi i produkty:

A jeśli zdecydujesz się na współpracę z nami zapytaj o gwarancję skuteczności. Z naszymi klientami rozliczamy się za sukces.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.