Autor: Robert

Oceń ten artykuł

Firmy usługowe często borykają się z problemem braku płynności finansowej. Nie zawsze mogą liczyć na terminowe płatności od klientów, a koszty utrzymania działalności są stałe. Dlatego warto znać kilka sposobów na pozyskanie dodatkowych środków, które pomogą przezwyciężyć trudne chwile lub zrealizować plany rozwojowe.

  1. Kredyt bankowy

To klasyczne rozwiązanie, które pozwala na uzyskanie dużej kwoty na dowolny cel. Jednak kredyt bankowy wymaga spełnienia wielu warunków, takich jak zdolność kredytowa, historia płatnicza, zabezpieczenia, itp. Ponadto kredyt bankowy wiąże się z koniecznością spłaty odsetek i prowizji, co może obciążać budżet firmy. Kredyt sprawdzi się w sytuacji, gdy potrzebne jest finansowanie drogiego zakupu albo większej inwestycji. Należy jednak podejmować decyzje o zaciąganiu kredytów z głową, gdyż zaciąganie kolejnych może skończyć się spiralą zadłużenia, z której trudno wyjść. Firmy w trudnej sytuacji finansowej, spłacające kilka zobowiązań, mogą zdecydować się na kredyt konsolidacyjny, łączący wszystkie inne w jeden z jedną ratą do spłacania. To duże ułatwienie dla przedsiębiorcy i najlepsze rozwiązanie w sytuacji zadłużenia. Jeśli szukasz kredytu dla swojej firmy, zobacz ofertę kredyty firmowe.

  1. Leasing

Leasing to forma finansowania, która polega na wynajmie sprzętu lub pojazdów od firmy leasingowej. Leasing jest korzystny dla firm usługowych, które potrzebują nowoczesnego wyposażenia do świadczenia usług. Pozwala na uniknięcie dużego wydatku inwestycyjnego i rozłożenie kosztów na raty. Ponadto leasing umożliwia korzystanie z ulg podatkowych i amortyzacji. Trzeba jednak pamiętać, że podobnie, jak w przypadku kredytów, trzeba spłacać terminowo raty, a po zakończeniu umowy leasingowej odnowić ją, zwrócić wynajmowany sprzęt czy pojazd albo wykupić na własność. Mimo wszystko leasing jest tańszą opcją niż kupowanie od razu czegoś na własność i sprawdza się szczególnie wtedy, gdy coś jest potrzebne tylko na jakiś czas, a nie na stałe.

  1. Faktoring

To usługa finansowa, która polega na sprzedaży należności od kontrahentów firmie faktoringowej. Faktoring jest idealny dla firm usługowych, które mają długie terminy płatności lub często spotykają się z opóźnieniami w regulowaniu faktur. Usługa zapewnia szybką poprawę płynności finansowej i odciążenie działu windykacji. Ponadto faktoring nie wpływa na zdolność kredytową firmy i nie wymaga dodatkowych zabezpieczeń. Jedyny minus to obciążenie budżetu, ponieważ faktoring nie jest darmowy, a także utrata kontroli nad kontaktem z kontrahentami.

  1. Dotacje

To forma wsparcia finansowego, która pochodzi z funduszy unijnych lub krajowych. Dotacje są przeznaczone dla firm, które realizują projekty innowacyjne, ekologiczne, społeczne lub edukacyjne. Dotacje są atrakcyjne dla firm usługowych, ponieważ nie trzeba ich zwracać i nie generują dodatkowych kosztów. Jednak dotacje wymagają spełnienia ściśle określonych kryteriów i przestrzegania procedur aplikacyjnych, a także rozliczeniowych. Oferty dotacji można znaleźć na różnych stronach internetowych z usługami finansowania czy na platformach unijnych lub krajowych związanych z samymi dotacjami.

  1. Crowdfunding

Crowdfunding to tak zwane finansowanie społecznościowe lub też finansowanie przez tłum. Istnieją specjalne platformy internetowe, które pozwalają firmom pokazać swoje pomysły biznesowe i poszukiwać wsparcia lub interesujących inwestycji. Przedsiębiorca może zaoferować coś w zamian za wsparcie, np. udział w biznesie albo dostęp do nowatorskich usług.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na finansowanie dla firm usługowych. Każdy z nich ma swoje zalety i wady, dlatego należy dokładnie przeanalizować swoją sytuację finansową i potrzeby biznesowe, zanim się zdecyduje na konkretną formę finansowania. Zbyt duże ryzyko może spowodować utratę środków już zainwestowanych w firmę. Sposób finansowania należy też dostosować do specyfiki wykonywanej działalności oraz sytuacji finansowej. W razie wątpliwości warto skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy finansowego, który pomoże wybrać najlepsze rozwiązanie.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.