Autor: Robert

Oceń ten artykuł

Aby rozpocząć własny biznes, niezbędny jest nie tylko dobry pomysł, ale także pieniądze. Tylko nieliczni mają odpowiednie fundusze, które mogą od razu zainwestować. Większość przedsiębiorców musi znaleźć wsparcie z zewnątrz. Gdzie go szukać, gdy chcesz, żeby firma odniosła sukces?

Dotacje z urzędu pracy

Pierwszą opcją są dotacje z urzędu pracy. Rozpoczynając działalność, można złożyć wniosek do urzędu, licząc na wsparcie finansowe od kilku do kilkunastu tysięcy. Szczególnie wspierane są firmy jednoosobowe. Kwota wsparcia otrzymanego z urzędu jest określona w podpisywanej przez obie strony umowie. O dotacje z instytucji może ubiegać się osoba, która zarejestrowała się w urzędzie pracy i ma status osoby bezrobotnej. Poza pieniędzmi przyszły przedsiębiorca lub przedsiębiorczyni może uzyskać pomoc w przygotowaniu biznesplanu. Wniosek wraz z planem jest przyjmowany w urzędzie, przechodzi szczegółową weryfikację, a następnie wydawana jest decyzja o przyznaniu dofinansowania oraz jego wysokości. Urząd pracy nakłada pewne ograniczenia. Przede wszystkim uzyskana dotacja nie może przekroczyć 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia za pracę, przyszły przedsiębiorca nie powinien być karany ani mieć zaległości w ZUS. Dodatkowo po uzyskaniu środków finansowych powstała działalność gospodarcza musi być prowadzona minimum przez jeden rok.

Dotacje dla rolników

Ze szczególnej formy wsparcia mogą skorzystać rolnicy. Osoby zarejestrowanie w KRUS mogą złożyć wniosek o dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej. Jest to tzw. premia na start dla działalności. Podobnie jak w przypadku dotacji z urzędu pracy należy wypełnić wniosek o wsparcie finansowe oraz dołączyć do niego biznesplan. Chociaż maksymalna kwota, którą można otrzymać to 100 tys. zł, możliwe jest jej zwiększenie jeśli firma stworzy dodatkowe miejsca pracy. Gdy zatrudni się 2 osoby, kwota może wzrosnąć do 200 tys. zł, natomiast gdy zatrudni się 3 osoby, można otrzymać nawet 250 tys. zł. Wypełnione wnioski składa się do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Poza członkami KRUS-u wzięte są pod uwagę także osoby, które mieszkają na wsi, lecz nie zajmują się rolnictwem. Oni mogą otrzymać wsparcie z Lokalnych Grup Działania (LGD).

Dotacje unijne

Unia Europejska także wspiera rozpoczęcie i prowadzenie własnej firmy. Dotacje unijne mogą stać się istotnym impulsem dla rozwoju działalności gospodarczej. Jednak są to pieniądze przyznawane osobom w szczególnej sytuacji. Mają za zadanie aktywizować osoby młode, poniżej 30 roku życia oraz osoby powyżej 30 roku życia, które nie były aktywne zawodowo przez dłuższy okres. Dodatkowo o środki unijne mogą starać się osoby długotrwale bezrobotne, bezrobotne kobiety, osoby z niepełnosprawnością, osoby powyżej 45 roku życia. W ramach dotacji unijnych otrzymać można nawet 40 tys. zł. W zależności od predyspozycji osoby składającej wniosek, jak również podmiotów prowadzących program przyznawania pieniędzy, kwoty mogą być różne. Są to środki bezzwrotne. Wnioskowanie o nie wymaga nie tylko wniosku, ale także pomysłu i biznesplanu przyszłego biznesu. Każde województwo prowadzi programy dla firm w ramach funduszy unijnych i funduszu spójności. Finansowe wsparcie w jego ramach ma minimalizować różnice rozwojowe między województwami, a także między państwami unijnymi.

Dotacje z programu JEREMIE

Ciekawą opcją jest uzyskanie wsparcia finansowego w programie JEREMIE. Jest to program europejski. Obejmuje firmy i działalności jednoosobowe, które wcześniej nie uzyskały innego wsparcia ani nie są zadłużone. Wsparcie obejmuje również osoby bez zaplecza finansowego. Pieniądze z JEREMIE mają wspierać finansowo małe oraz średnie firmy w rozwoju i zwiększaniu konkurencyjności na rynku. W ramach uzyskanych dotacji może być przeprowadzona modernizacja firmy, inwestycje technologiczne, przystosowanie pomieszczeń i budynków do nowych form produkcji. Największą kwotą, jaka była do zagospodarowania w Polsce w ramach programu to 600 mln złotych.

Pożyczka z Banku Gospodarstwa Krajowego

Środki można uzyskać z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach pożyczki. Jej wysokość jest ograniczona i maksymalnie może zostać przyznane 100 tys. zł. Starać się o nią mogą absolwenci szkół wyższych, maksymalnie do 4 lat po zakończeniu nauki, osoby z niepełnosprawnościami, osoby mające status bezrobotnego w urzędzie pracy. Fundusze otrzymuje się w ramach programu „Pierwszy biznes – wsparcie na starcie”. Otrzymaną pożyczkę można spłacać przez 7 lat, a oprocentowanie jest niezwykle korzystne od 0,01% do 0,03%.

Pożyczki z samorządu

Samorządom zależy, aby w ich granicach powstawały i rozwijała się działalność gospodarcza. To pozwala na wsparcie finansowe z lokalnego funduszu pożyczkowego. Na terenie wszystkich gmin, które biorą udział w projekcie „Samorządowa Polska”. Do uzyskania pożyczki samorządowej predysponowane są firmy, które są zarejestrowane w danej gminie. Ma to zachęcać nowych przedsiębiorców oraz zatrzymywać już istniejących. W ramach programu istnieje również wsparcie instytucjonalne dla nowych firm, mające ułatwić im funkcjonowanie i sprawne załatwianie dokumentacji.

Jeżeli szukasz finansowania dla swojej firmy, skontaktuj się z nami, a my przedstawimy Ci spersonalizowaną propozycję.

Sprawdź również inne nasze usługi i produkty:

A jeśli zdecydujesz się na współpracę z nami zapytaj o gwarancję skuteczności. Z naszymi klientami rozliczamy się za sukces.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.