Autor: Robert

Oceń ten artykuł

Kredyt dla firmy to dobry sposób na start, rozwój czy rozszerzenie działalności o coś nowego. Istnieje wiele rodzajów kredytów dla firm, zarówno początkujących, jak i istniejących od dawna. Jednak decyzja o zaciągnięciu kredytu wymaga dokładnego przemyślenia. Korzystne rozwiązanie szybko może bowiem przerodzić się w poważne kłopoty. Kredyt trzeba później spłacić, więc jego zaciąganie wiąże się z ryzykiem, zwłaszcza w przypadku początkujących przedsiębiorców. Na co więc zwracać uwagę przy wyborze kredytu dla firmy?

Kto może starać się o kredyt dla firmy?

Każdy przedsiębiorca ma do wyboru różne sposoby finansowania działalności. Kredyt to najpopularniejsza, ale też najbardziej ryzykowna możliwość. Kredyt daje wiele korzyści, ale może też przynieść duże kłopoty, kiedy okaże się, że firma nie zarabia tyle, by wystarczyło na spłatę kolejnych rat. Dzięki kredytowi można rozwijać nową działalność, rozszerzyć już istniejącą, wprowadzić zmiany. Dodatkowa korzyść to różnorodność ofert w bankach, które prześcigają się, by przyciągnąć klientów do siebie.

Nowe firmy mogą niestety mieć problem z otrzymaniem kredytu. Można jedynie starać się o kredyt na start. Inne oferty dostępne są przeważnie dla firm istniejących już przynajmniej rok i mających dobre wyniki finansowe. Bank musi mieć pewność, że kredytobiorca będzie spłacał raty w terminie. Jednak banki powoli zmieniają swoje podejście, gdyż coraz częściej Polacy decydują się na własną firmę.

Rodzaje kredytów dla firm

Zanim zdecydujemy się na kredyt, warto wiedzieć, że istnieją różne rodzaje takiego wsparcia dla przedsiębiorców. Są to propozycje kierowane do różnych firm – nowych, istniejących od dłuższego czasu lub kredyty na konkretne wydatki. Oto kredyty, o które mogą wnioskować właściciele firm:

  • kredyt inwestycyjny – bardzo popularny i będący często jedyną szansą na rozwój firmy. Zwykle banki gwarantują finansowanie całości inwestycji, więc nie jest potrzebny wkład własny. Kredyt da się zabrać nawet na 20 lat, a do jego uzyskania niezbędne jest złożenie dokumentów rejestrowych, finansowych oraz biznesplanu. Bank musi być przekonany, że działalność przyniesie zyski.
  • kredyt obrotowy – wsparcie dla zachowania płynności finansowej firmy. Może być w ratach lub w formie odnawialnej linii kredytowej w koncie. Przez wysokie koszty dotąd korzystały z niego głównie większe firmy z dłuższym stażem na rynku, ale banki oferują obecnie go także nowym.
  • kredyt na start – dla firm istniejących nie dłużej niż 12-18 miesięcy. Mogą starać się o niego osoby fizyczne prowadzące działalność, a także spółki cywilne, partnerskie oraz rolnicy. Wniosek można złożyć online, załączając dokumenty rejestrowe, biznesplan i zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami i składkami ZUS. Przy większej kwocie bank może zażądać zabezpieczenia.
  • szybki kredyt dla nowych firm – dobra opcja w razie potrzeby szybkiego dostępu do środków. Można skorzystać z niego online w swoim banku, dzięki czemu nie trzeba składać wszystkich dokumentów.
  • kredyty pozabankowe – oferty dla firm z problemami finansowymi, bez zaświadczeń i sprawdzania rejestrów dłużników. Ceną za ryzyko są jednak wysokie koszty – prowizja i oprocentowanie, dlatego ta opcja to ostateczność.

Oprócz tych najpopularniejszych istnieje jeszcze kilka innych rodzajów kredytów. Kredyt pomostowy to opcja dla oczekujących na dotacje, ale potrzebujących środków na już. Można też starać się o kredyt technologiczny na innowacje, kredyt hipoteczny, limit kredytowy w koncie, kredyt gotówkowy na takich samych zasadach jak dla osób fizycznych, kredyt unijny ze środków z unijnych funduszy czy kredyt konsolidacyjny, łączący kilka zobowiązań w jedno.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kredytu?

Decyzja o wzięciu kredytu musi być dobrze przemyślana. Należy przeanalizować sytuację finansową firmy, prognozowane zyski i sytuację na rynku oraz wpływ, jaki może mieć w przyszłości na firmę. Kredyt spłaca się latami i trudno przewidzieć, co się może wydarzyć, czego najlepszym przykładem są ostatnie lata, dlatego trzeba liczyć się z ryzykiem. Najważniejsze przed wybraniem oferty jest określenie celu i przeznaczenia środków, ile pieniędzy jest potrzebne i jaka jest zdolność kredytowa firmy. Kolejny krok to przygotowanie wszystkich niezbędnych dokumentów, które trzeba dołączyć do wniosku. Bank musi mieć na papierze dowód na płynność finansową i to, że będzie mógł liczyć na terminową spłatę kredytu. Wyjątkiem może być sytuacja, kiedy zaciągamy kredyt w banku, w którym mamy konto firmowe. Wtedy dokumenty nie muszą być konieczne ze względu na to, że bank ma dostęp do konta i sam może wszystko sprawdzić.

Z kolei szukając ofert należy dokładnie wszystko czytać. Trzeba zwrócić uwagę przede wszystkim na wymagania banków oraz koszty kredytu – oprocentowanie czy prowizje. Ponadto warto sprawdzić także opinie innych klientów. Jeśli bank lub konkretna oferta ma dużo negatywnych opinii, lepiej z niej zrezygnować. Można skorzystać z pomocy doradcy kredytowego, który pomoże wybrać najkorzystniejszą ofertę i dokona również analizy sytuacji finansowej firmy. Kredytów nie trzeba się bać, tylko trzeba wiedzieć czego i gdzie szukać. Kredyt daje sporo korzyści, ale musi być dobrze przemyślany. Każdy dług to stąpanie po cienkim lodzie. Niewiele trzeba, by wsparcie przerodziło się w kłopoty. Szczególnie ryzykowne są kredyty dla nowych firm, których właścicielom niełatwo przewidzieć, ile będą zarabiać i jaka będzie sytuacja za kilka czy kilkanaście lat. Należy też pamiętać o dokładnym przeczytaniu umowy przy podpisywaniu.

Jeżeli szukasz finansowania dla swojej firmy, skontaktuj się z nami, a my przedstawimy Ci spersonalizowaną propozycję.

Sprawdź również inne nasze usługi i produkty:

A jeśli zdecydujesz się na współpracę z nami zapytaj o gwarancję skuteczności. Z naszymi klientami rozliczamy się za sukces.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.