Autor: Robert

Oceń ten artykuł

Branża budowlana jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi gospodarki w Polsce. Jednak aby prowadzić działalność w tym sektorze, potrzebne są duże nakłady finansowe na zakup materiałów, sprzętu, wynagrodzenie pracowników i inne koszty. Dlatego wiele firm budowlanych korzysta z różnych form kredytowania, które pozwalają im sfinansować swoje projekty i rozwijać się na rynku.

Rodzaje kredytów dla branży budowlanej

Na rynku finansowym dostępnych jest wiele rodzajów kredytów dla branży budowlanej, które różnią się między sobą warunkami, oprocentowaniem, okresem spłaty i wymaganiami. Oto niektóre z nich:

  • Kredyt inwestycyjny – jest to kredyt długoterminowy, który służy do finansowania inwestycji związanych z budową, rozbudową lub modernizacją obiektów budowlanych. Kredyt inwestycyjny może być udzielany na podstawie umowy przedwstępnej lub ostatecznej sprzedaży nieruchomości, a także na podstawie umowy deweloperskiej lub generalnego wykonawstwa. Kredyt inwestycyjny jest zabezpieczony hipoteką na nieruchomości lub innymi zabezpieczeniami rzeczowymi lub osobowymi.
  • Kredyt obrotowy – jest to kredyt krótko- lub średnioterminowy, który służy do finansowania aktualnej działalności firmy budowlanej. Kredyt obrotowy może być udzielany w formie linii kredytowej, konta kredytowego lub limitu na rachunku bieżącym. Kredyt obrotowy jest zabezpieczony wekslem, poręczeniem, cesją wierzytelności lub innymi zabezpieczeniami.
  • Kredyt technologiczny – jest to kredyt średnio- lub długoterminowy, który służy do finansowania zakupu nowoczesnego sprzętu i technologii dla firmy budowlanej. Kredyt technologiczny może być udzielany na podstawie faktury pro forma lub ostatecznej za zakupiony sprzęt lub technologię. Kredyt technologiczny jest zabezpieczony zastawem na sprzęcie lub technologii lub innymi zabezpieczeniami.

Jak uzyskać kredyt dla branży budowlanej?

Aby uzyskać kredyt dla branży budowlanej, należy spełnić kilka warunków, które mogą się różnić w zależności od rodzaju kredytu i instytucji finansowej. Przede wszystkim firma budowlana musi posiadać odpowiednią zdolność kredytową i historię kredytową, dokumenty rejestracyjne i podatkowe oraz wiarygodny biznesplan wraz z prognozami finansowymi. Ponadto firma musi mieć pozytywne opinie i referencje od klientów oraz partnerów biznesowych. Uzyskanie kredytu w banku nie jest proste i każda firma musi uzbroić się w cierpliwość, tak samo, jak każda osoba chcąca zaciągnąć kredyt na zakup mieszkania.

Trzeba najpierw znaleźć odpowiednią ofertę, co w morzu ofert banków jest sporym wyzwaniem, a później dopełnić szeregu formalności i zdobyć wszystkie niezbędne dokumenty. Europejski Instytut Finansowy pomaga również firmom budowlanym w znalezieniu odpowiedniej oferty kredytowej oraz dopełnieniu formalności związanych ze staraniem się o kredyt. Z EIF uzyskasz dla swojej firmy kredyt obrotowy, inwestycyjny czy hipoteczny.

Korzyści z kredytów dla branży budowlanej

Kredyty dla branży budowlanej umożliwiają realizację większych i bardziej rentownych projektów poprzez finansowanie zakupu materiałów, sprzętu, maszyn czy nieruchomości niezbędnych do realizacji projektów budowlanych oraz pozwalają na uniknięcie problemów z płynnością finansową i terminowością płatności. Ponadto pozwalają na zwiększenie jakości, bezpieczeństwa i konkurencyjności usług, a także na rozwój i modernizację firmy budowlanej. Oprócz tego jeszcze dzięki nim firmy mogą korzystać z preferencyjnych warunków oraz ulg podatkowych. Ogólnie kredyty dla branży budowlanej wspierają rozwój sektora mieszkaniowego, który przecież ma kluczowe znaczenie dla zaspokojenia społecznych i demograficznych potrzeb.

Kredyty dla branży budowlanej są więc korzystne nie tylko dla samych firm budowlanych, ale także dla całej gospodarki. Dzięki nim branża budowlana może lepiej sprostać wyzwaniom i oczekiwaniom rynku oraz przyczynić się do wzrostu gospodarczego i dobrobytu kraju.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.