Autor: Robert

Oceń ten artykuł

Koszty prowadzenia działalności są często tak duże, że przedsiębiorcy szukają sposobów na uzyskanie dodatkowych środków finansowych. Jedną z możliwości są kredyty, w tym kredyt inwestycyjny. Umożliwia rozwój przedsiębiorstwa poprzez finansowanie różnych przedsięwzięć inwestycyjnych. Kto może otrzymać kredyt inwestycyjny? Jak go pozyskać? Jakie są koszty takiego kredytu i na co można go przeznaczyć? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o kredycie inwestycyjnym.

Kto może uzyskać kredyt inwestycyjny?

Wiele mniejszych lub większych firm może rozwinąć skrzydła dzięki kredytowi inwestycyjnemu, ale niestety nie każda może go otrzymać. Trzeba bowiem spełnić szereg warunków. Przede wszystkim najczęściej firma musi istnieć już jakiś czas na rynku, choć są także oferty takich kredytów dla nowych firm. Aby otrzymać taki kredyt, należy też udokumentować słuszność planowanej inwestycji, jej efektywność ekonomiczną, a także przewidywane zyski. Należy też przygotować plan inwestycji, kosztorys i dokładną analizę marketingową oraz prawną inwestycji. Kredyt może otrzymać tylko firma mająca zdolność kredytową i prognozując zyski pozwalające na terminową spłatę rat. Firma nie może także zalegać z podatkami, składkami czy innymi opłatami i nie może być zadłużona. Dodatkowo musi posiadać środki na wkład własny, który jest wymagany przez banki.

Jakie jest oprocentowanie kredytu inwestycyjnego i na co można go przeznaczyć?

Kredyt inwestycyjny może być wykorzystany na sfinansowanie przedsięwzięć, których celem jest rozwój firmy czy powiększenie, modernizacja bądź odtworzenie majątku trwałego. Mówiąc prościej, kredyt taki można przeznaczyć na zakup, budowę lub rozbudowę nieruchomości, sprzętu komputerowego lub zakup maszyn i urządzeń przemysłowych. Przepisy dotyczące kredytów inwestycyjnych obowiązujące w Polsce dopuszczają także wykorzystanie środków z kredytu na zakup dóbr prawnych i niematerialnych. Można też wykorzystać go do nabycia udziałów w spółkach lub długoterminowych papierów wartościowych. Służy to więc do rozwinięcia działalności i pomnożenia zysków. Warto dodać, że kwota kredytu inwestycyjnego przekazywana jest kredytobiorcy w całości, przez co stanowi często jedyne źródło finansowania w nagłych przypadkach inwestycji, na które normalnie nie byłoby stać firmy.

Niestety kredyt inwestycyjny nie różni się od innych kredytów tym, że kosztuje. Przede wszystkim jest oprocentowany i do rat doliczane są odsetki. Z tego powodu warto przeanalizować dokładnie różne oferty banków i sprawdzić, ile wynosi oprocentowanie w każdej ofercie, bo każdy bank oferuje oczywiście inne. Na tej podstawie możesz wybrać najlepszy kredyt inwestycyjny dla Twojej firmy, dopasowany do jej potrzeb.

Czy kredyt inwestycyjny zawsze wypłacany jest w całości?

Najczęściej kredyt inwestycyjny wypłacany jest w całości, co jest dla kredytobiorcy bardzo wygodne. Banki jednak mogą oferować także wypłatę w transzach lub formę linii kredytowej. W pierwszej sytuacji, aby uruchomić kredyt w transzach, należy spełnić określone zobowiązania umowne. W przypadku linii kredytowej umowa nie precyzuje w żaden sposób ani terminów, ani kwot wypłat środków, więc jest to bardziej ryzykowna forma, gdyż zdajesz się w pełni na bank i nie wiesz, kiedy dostaniesz kolejne środki. Kredyt inwestycyjny jest zwykle udzielany na dłuższe okresy. Do wyboru są także różne sposoby spłaty kredytu inwestycyjnego. Najczęściej są to raty kapitałowe z odsetkami, które z czasem maleją, bo odsetki naliczane są od coraz niższego pułapu lub równe raty sumaryczne zwane także zmiennymi ratami annuitowymi.

Pomimo iż kredyt inwestycyjny jak każdy jest obarczony ryzykiem, a jego uzyskanie wymaga załatwienia szeregu czasochłonnych formalności, w tym konieczności posiadania wkładu własnego i przedstawienia jasnej wizji inwestycji, która ma zostać zrealizowana dzięki kredytowi, jest to korzystne rozwiązanie dla przedsiębiorców, którzy mają jasną wizję i pomysł na rozwój swojej firmy. Mają pomysły i marzenia, ale za to nie posiadają własnych środków finansowych, które pozwoliłyby na ich realizację. Decyzja o kredycie inwestycyjnym musi jednak być dobrze przemyślana, a oferta wybrana z głową, aby marzenia nie przerodziły się w kłopoty finansowe, z których ciężko będzie się podnieść. Dlatego sprawdź dokładnie każdą ofertę, opinie innych klientów, a także przeczytaj umowę przed podpisaniem, włącznie z tym, co jest napisane najdrobniejszym drukiem.

Zapisz się na nasz newsletter.

Zapisując się na newsletter akceptujesz politykę prywatności EIF. Pamiętaj w każdym momencie możesz wypisać się z listy.

Umów się na bezpłatną konsultację

Zadzwoń (22) 299 69 99

Podpowiemy, zarekomendujemy i dopasujemy najlepszy produkt do Twoich potrzeb. Porozmawiajmy co możemy dla Ciebie zrobić.